vineri 17 octombrie
EUR 5.0884 USD 4.3642
Abonează-te
Newsweek România

Prins la Aeroportul Internaţional Henri Coandă cu bancnote de 50 de euro false

Data publicării: 30.08.2025 • 13:06 Data actualizării: 30.08.2025 • 14:20
Prins la Aeroportul Internaţional Henri Coandă cu bancnote de 50 de euro false - FOTO Politia de Frontiera
Prins la Aeroportul Internaţional Henri Coandă cu bancnote de 50 de euro false - FOTO Politia de Frontiera

Un bărbat, cetăţean român, a fost prins de poliţişti, la Aeroportul Henri Coandă, cu 17 bancnote de 50 de euro false, informează sâmbătă Poliţia de Frontieră Română.

Potrivit sursei citate, poliţiştii de frontieră din cadrul aeroportului au fost sesizaţi, vineri, în jurul orei 16:40, de către reprezentanţii unui operator comercial cu privire la faptul că un bărbat a încercat să achiziţioneze produse cu trei bancnote de 50 euro, existând suspiciunea că acestea ar fi contrafăcute.

O echipă operativă formată din doi poliţişti de frontieră s-a deplasat de urgenţă la faţa locului şi, în urma legitimării bărbatului, a constatat că acesta este un cetăţean român, care vroia să călătorească pe ruta Bucureşti - Amsterdam.

Prins la Aeroportul Internaţional Henri Coandă cu bancnote de 50 de euro false

În urma verificărilor, poliţiştii au constatat că cele trei bancnote prezentate erau false, iar persoana a fost condusă la sediul punctului de trecere a frontierei, unde a fost supusă unui control amănunţit, arată Agerpres.

Cu această ocazie, au mai fost descoperite încă 14 bancnote de 50 euro, care, de asemenea, s-au dovedit a fi contrafăcute.

Citește și: Pedeapsa cu care s-a ales un român după ce a pus în circulație bani falși. Ce a pățit?

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de "punere în circulaţie de valori falsificate, sub aspectul deţinerii".

Poliţia de Frontieră Română reaminteşte cetăţenilor că punerea în circulaţie a bancnotelor contrafăcute constituie infracţiune şi se pedepseşte conform legii.

Citește și: Un român s-a trezit cu bani falşi în portofel. Cum a fost posibil

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră