O familie de români, prima și ultima vacanță în Grecia. Spune că i s-au furat 3.000 € din casa

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 18.06.2025 - 13:01
O familie de români, prima și ultima vacanță în Grecia. Spune că i s-au furat 3.000 € din casa - Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)
O familie de români, prima și ultima vacanță în Grecia. Spune că i s-au furat 3.000 € din casa - Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)
O familie de români, prima și ultima vacanță în Grecia. Spune că i s-au furat 3.000 € din casa - Foto: Facebook / Forum Grecia
O familie de români, prima și ultima vacanță în Grecia. Spune că i s-au furat 3.000 € din casa - Foto: Facebook / Forum Grecia

O familie de români a plecat pentru prima și ultima dată în vacanță în Grecia. Spune că i s-au furat 3.000 €, bani cash și bijuterii, din casa închiriată în Halkidiki. O vecină ar fi văzut o persoană mascată și românii susțin că hoțul ar fi intrat cu cheie potrivită.

SHARE

Mult visata vacanță în Grecia s-a transformat într-un coșmar pentru o familie de români. A doua zi după ce a ajuns, afirmă că un hoț a intrat în casa închiriată după ce a plecat la plajă și a plecat cu 3.000 €, bani cash și bijuterii.

O familie de români, prima și ultima vacanță în Grecia. Spune că i s-au furat 3.000 € din casă

„În perioada 12.06-21.06.2025 am achiziționat prin Booking o cazare numita Ferienhaus Kali Beach Chalkidiki. Descoperă Ferienhaus KALI BEACH Chalkidiki pe Booking.com!

Problema a început pe 13.06.2025 , în jurul orei 13.00 am plecat la plaja împreună cu soția, mama mea, sora mea și soțul ei și cei 4 copiii!

În jurul orei 19.00 atunci când ne-am întors de la plaja în zona casei era administratorul ( cel care ne-a dat cheia când am făcut check -in motivând ca este în zona pentru a ne informa ca nu este apa în zona! Într-adevăr nu era apa!

Citește și: 3.200 € pentru un sejur de 10 zile în Thassos? ”Cazare, benzină, mâncare, costum de baie nou”

În momentul în care am întrat în curte casei am constatat ca a dispărut camera de supraveghere! Am crezut ca a luat-o administratorul pentru a ne oferi intimitate!

2 ore mai târziu, am constatat ca lipsesc 100 euro lasa-ti pe masa din living, dar in acel moment am crezut ca sau jucat copiii și sunt căzuți pe undeva în casă!

Am plecat la restaurant iar acolo mama mea a constatat ca ii lipsesc din portofel 1250 euro + 400 RON! Geanta si portofelul ei ramasesera in casa atunci cand am fost la plaja!

Atunci am realizat ca am fost victima unui jaf!

Am plecat direct la poliție pentru a raporta, în timp ce sora și soția au mers la casa pentru a evalua dacă mai lipsește ceva!

Au mai dispărut 250 euro din portofelul soției și verigheta de aur a surorii mele!

Toate acestea au fost raportate poliției , împreună cu faptul ca hoțul a intrat în casa cu cheie, deoarece nu a spart absolut nimic! În tot acest timp cheia a fost tot timpul la noi!

Citește și: 100 euro o bere în Grecia. Ce au pățit niște turiști care s-au dus anul acesta la mare?

A 2 a zi am discutat cu vecina de lângă casa și am intrebat-o dacă a văzut ceva suspect ieri iar răspunsul a fost ca da , a văzut o persoana cu masca pe față!

Am raportat și acest lucru politiei! Am solicitat o copie a celor declarate politiei, un număr se înregistrare al plângerii, orice , iar polițiștii ne-au spus ca în maxim 10 zile vom un raport pe email”, a postat capul familiei, pe grupul de Facebook „Forum Grecia”

„Noi bănuim ca hoții se cunosc cu proprietarul sau administratorul acestei case pentru ca nu au stricat nimic din casa și nu au forțat usa sau geamul, ba chiar mai mult au avut cheie!

Politia din Kallikrateia îmi da senzația ca vor sa mușamalizeze cazul, deoarece nici măcar nu sau deranjat sa vina la proprietate sa analizeze zona, sa discute cu vecinii sa vada daca au observat ceva! Absolut nimic doar ne-au luat o declarație!

După 3 zi am fost la poliție și am întrebat dacă au vreo pista , ceva, o suspiciune iar răspunsul a fost un mare NU!”, a mai scris românul. 

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te