Sfârșitul roamingului în UE. Iată când vom efectua apeluri în Europa la prețuri naționale
Fiecare țară trebuie să semneze acordul, să îl pună în aplicare prin lege și din punct de vedere tehnic.
Eliminarea roamingului va contribui la conexiunea economică dintre Balcanii de Vest și UE, ceea ce va ușura viața cetățenilor și a economiei.
Directorul general al Telekom Serbia, Vladimir Lučić, a declarat astăzi că procesul de eliminare a roamingului pentru țările din Balcanii de Vest ar trebui finalizat până în primul trimestru al anului 2027 și a adăugat că se așteaptă ca eliminarea roamingului să contribuie la integrarea economică a țărilor din regiune cu Uniunea Europeană.
Sfârșitul roamingului în UE. Iată când vom efectua apeluri în Europa la prețuri naționale
Lučić a declarat că, datorită eliminării roamingului, cetățenii Serbiei vor putea să își folosească cardurile sârbești în țările UE fără costuri suplimentare.
„Așa cum folosești cardul în Serbia, îl vei folosi în orice țară din lume . Dacă ai un pachet bun la orice operator de telefonie mobilă din Serbia, unde poți viziona filme și programe TV prin intermediul telefonului mobil, vei putea face același lucru în orice țară europeană fără nicio taxă suplimentară .
Citește și: De ce dispar contactele din WhatsApp? Problema din IOS și Android care îți dă peste cap conversațiile
Poți folosi pachetul pe care îl ai în Serbia, la aceleași prețuri, în orice țară europeană”, a explicat Lucic în timpul vizitei la Pink TV.
După cum a spus el, după Summitul liderilor UE și Balcanilor de Vest, care a avut loc la Tivat, cetățenii se pot aștepta ca procedura de eliminare a roamingului să fie mult mai rapidă.
„Comisia Europeană ar trebui acum să elaboreze un acord cu fiecare țară din Balcanii de Vest. După aceea urmează implementarea acestor reguli în legislație, deoarece fiecare țară a adoptat o lege prin care fiecare operator trebuie să respecte aceste reguli în țara respectivă.
Apoi, se implementează din punct de vedere tehnologic, având în vedere că ne aflăm deja în acele etape de implementare ”, a declarat Lučić.
Directorul general al Telekom Serbia a subliniat că cetățenii Serbiei vor pleca cu siguranță în vacanță în vara anului 2027 cu mai puține griji, deoarece se așteaptă ca procedura de eliminare a roamingului să fie finalizată până atunci.
„Fiecare țară din Balcanii de Vest ar trebui să semneze acest acord, ca acesta să fie implementat prin lege și din punct de vedere tehnic. Trebuie să spun că este unul dintre puținele proiecte în care CE a respectat calendarul.
Am început acum șase ani cu implementarea treptată, iar planul era 2027 și va fi de fapt 2027”, a declarat Lučić.
Citește și: În curând, și străinii îți vor vedea mesajele de pe WhatsApp. De când intră în vigoare modificarea?
El a adăugat că eliminarea roamingului va fi un bun exemplu de integrare economică a Balcanilor de Vest cu UE și că va însemna foarte mult pentru cetățeni și economie.
„Aceasta este o conexiune economică cu UE care, de fapt, a conectat Balcanii de Vest. Voi da un exemplu, adesea aceste autobuze care transportă oamenii noștri în Germania, au acest card cu internet. Înainte trebuiau să aibă două, acum vor avea doar unul, așa că nu vor mai trebui să se gândească la acele servicii digitale pe care le aveau unele companii” , a subliniat Lučić.