DE Mircea Neacșu | Actualizat: 31.03.2024 - 09:11
Universitatea Craiova a bătut Rapid, scor 2-1, în 10 oameni. Bergodi: Ne-am făcut harakiri - Foto: Facebook/Universitatea Craiova

Universitatea Craiova a bătut Rapid, scor 2-1, în 10 oameni, deși rapidiștii au controlat jocul în cea mai mare parte a meciului.

Craiova a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a doua a fazei play-ff a Superligii de fotbal.

Universitatea Craiova a bătut Rapid, scor 2-1, în 10 oameni

Rapid a controlat jocul în cea mai mare parte a meciului şi, după o primă repriză ternă, a deschis scorul prin Funsho Bamgboye (48), cu o lovitură de cap, la un corner executat de Jayson Papeau.

Universitatea a rămas în zece oameni, după ce mijlocaşul francez Lyes Houri a primit al doilea cartonaş galben (51), relatează Agerpres.

''Alb-albaştrii'' s-au mobilizat şi nu numai că au reuşit să suplinească lipsa unui jucător, dar chiar au marcat de două ori. Ştefan Baiaram (59) a restabilit egalitatea dintr-o pasă excelentă a lui Alexandru Mitriţă. Andrei Ivan a obţinut un penalty, după ce a fost faultat în careu de Jakub Hromada şi Alexandru Mitriţă a marcat golul victoriei (66).

În prima repriză, Mitriţă a reuşit să înscrie (19), dar reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid la Baiaram.

Rapid a avut o mare ocazie în min. 32, când kosovarul Albion Rrahmani a reluare peste poartă din doar 2 metri.

Pe finalul meciului, Iulian Cristea (84) a reluat cu capul în urma unui corner executat de Claudiu Petrila, însă pe direcţia portarului Laurenţiu Popescu. Goalkeeper-ul gazdelor s-a remarcat şi la şutul lui Andrei Borza (90+2), respingând cu cu piciorul. Ultima ocazie a giuleştenilor a fost ratată de Funsho Bamgboye (90+4), care a trimis un şut slab de la 14 metri.

Universitatea putea câştiga şi mai clar, dar Jovan Markovic (85) a ratat singur cu portarul Marian Aioani.

Echipa antrenată de Ivailo Petev a ajuns la nouă meciuri consecutive fără înfrângere, şase victorii şi trei egaluri.

Rapid are o singură victorie în ultimele patru etape, un egal şi două eşecuri (ambele în play-off).

În sezonul regulat, Rapid s-a impus cu 2-0 în meciul direct pe teren propriu, iar în Bănie a fost egalitate, 1-1.

Bergodi: Ne-am făcut harakiri

Tehnicianul rapidist Cristiano Bergodi a declarat, sâmbătă seară, după meciul cu Universitatea Craiova, pierdut cu scorul de 1-2, că echipa sa a făcut “harakiri” şi a primit două goluri din cauza relaxării, relatează News.ro.

”La cald e normal că sunt nervi şi că toată lumea e dezamăgită. Am pierdut într-un mod incredibil.

În prima repriză am jucat doar noi, am dat gol în minutul 48. Au dat un gol din ofsaid, dar tot noi am fost la conducere în prima repriză.

A fost un meci dificil pentru noi, dar şi pentru ei. La pauză am zis că se poate câştiga dacă dai gol. Ne-am făcut harakiri. Dacă dai gol şi te relaxezi…. Am primit 2 goluri! Am schimbat, nu s-a întâmplat nimic. Am jucat şi 11 contra 10!

E inexplicabil. E frustrant. Am pierdut un meci pe care trebuia să îl câştigăm, mai ales după golul din minutul 48.

L-am pierdut din cauza comportamentului nostru. Am luat două goluri din cauza relaxării, nu e alt motiv! Nu mi-a venit să cred! E un harakiri din partea noastră.

Pentru noi e un dezastru din punct de vedere moral! Toţi suntem vinovaţi, şi eu, şi jucătorii!”, a declarat Bergodi.