U. Craiova, proiectul Olguței Vasilescu, bătaie crâncenă de la CFR Cluj, scor 1-3

DE Valentin Mirică | Actualizat: 03.08.2020 - 22:33

CFR Cluj a învins cu 3-1 echipa U.Craiova, într-un meci care a decis campioana ediţiei 2019/2020 a primului eşalon. Partida s-a jucat fără spectatori

Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 10, prin Nistor.

CFR Cluj a egalat, prin Vinicius, care a înscris în minutul 36, cu o lovitură cu capul, după un corner.

Echipa CFR Cluj a preluat conducerea, scor 2-1, în minutul 56, când Boli a înscris cu o lovitură cu capul din 7 metri.

Echipa clujeană şi-a mărit avantajul pe tabela de marcat. A marcat Deac, în minutul 77, dintr-un penalti acordat pentru o intervenţie a lui Cosic la Vinicius.

Liderul grupului de finanţatori de la CS Universitatea Craiova este Mihai Rotaru, controversat afacerist cu activităţi dubioase în energie şi în imobiliare, un apropiat al Olguței Vasilescu, scria presa, în 2015.

„Olguța Vasilescu și Viorel Hrebenciuc i-au dat echipa Craiovei lui Rotaru. Mi-a zis Hrebenciuc: 'Eu i-am dat echipa lui Rotaru. Am vorbit cu Olguța și i-am zis să i-o dea lui'. Băiatul lui Hrebenciuc și Rotaru sunt naș și fin”, relata Gigi Becali, în 2019.