Succes al tinerilor sportivi români la Europenele de canotaj U19. 2 medalii de aur, 3 de argint

DE Alexandru Pop | Actualizat: 23.05.2023 - 13:21
Echipa patru cârmaci fete, la Campionatul European U19 - Foto: Detlev Seyb/MyRowingPhoto.com

Un succes de marcă a fost înregistrat de tinerii sportivi români, la Campionatele Europene de Canotaj Academic U19, de la Lac du Causse, din sudul Franței. Românii au obţinut 2 medalii de aur şi 3 de argint, iar sportivii italieni au câştigat 7 medalii de aur.

România s-a clasat pe locul al doilea, în clasamentul pe națiuni, după numărul de medalii câștigate la Campionatul European de Canortaj Under19.

România, locul 2 la Canotaj Academic U19

Sportivii noștri au reușit să cucerească cinci medalii: două de aur și trei de argint, conform glasulcetatii.ro

„A fost un campionat greu, la care au participat atât sportivi experimentați, cât și sportivi aflați la primul lor campionat european, cum a fost și cazul multora dintre juniorii noștri.

Citeşte şi: România, în topul națiunilor la Campionatul European de Taekwon-do ITF: S-au câștigat 34 de medalii

Suntem mândri de ei și suntem siguri că a reprezentat, chiar și pentru cei care nu au urcat pe podium, o experiență importantă și frumoasă din care au avut de învățat.

Citeşte şi: Aur la Haltere: Loredana Toma a cucerit trei medalii la Campionatele Europene de la Erevan

Cu toții au viitorul în față și timp pentru a deveni din ce în ce mai buni atâta timp cât vor munci în continuare cu ambiție, determinare și seriozitate!”, au transmis reprezentanții Federației Române de Canotaj, conform Digi24.

În prima zi de competiţie, România și Turcia au câştigat câte două medalii de aur, conform worldrowing.com.