Sorana Cîrstea şi Jacqueline Cristian s-au calificat în turul 3, la Roma

DE Florin Budescu | Actualizat: 10.05.2024 - 10:04
Sorana Cîrstea şi Jacqueline Cristian s-au calificat în turul 3, la Roma - Foto: Profimedia Images

Sorana Cîrstea şi Jacqueline Cristian s-au calificat în turul 3, la Roma. Pentru Jaqueline urmează un meci dur, cu locul 3 WTA. Cîrstea va avea un meci greu în următorul tur.

Sorana Cîrstea, cap de serie 28 şi locul 32 WTA, şi Jaqueline Cristian, numărul 68 mondial, s-au calificat, joi, în turul trei la turneul de categorie WTA 1000 de la Roma.

Cîrstea a învins-o în turul doi pe Brenda Fruhvirtova (Cehia), jucătoare venită din calificări, locul 102 WTA, scor 7-5, 6-0. Meciul a durat o oră şi 32 de minute.

Cristian a trecut de Elina Avanesyan (Rusia), locul 72 WTA, scor 5-7, 6-2, 6-2, în două ore şi 50 de minute.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea, meci senzaţional la WTA Dubai. A învins-o pe campioana de la Wimbledon

Ana Bogdan, locul 63 WTA, a fost eliminată de Marketa Vondrousova (Cehia), cap de serie 6, locul 6 WTA. Vondrousova o va avea apoi ca adversară pe Sorana Cîrstea.

Citeşte şi: Tenismena română Sorana Cîrstea, două victorii la World Tennis League. Echipa sa a fost învinsă

Jaqueline Cristian o va înfrunta pe sportiva americană Coco Gauff, locul 3 WTA. La ora 14.00, Irina Begu va juca şi ea, în turul 3, cu rusoaica Elena Rybakina.