DE Florin Budescu | Actualizat: 22.02.2024 - 17:45
Sorana Cîrstea, meci senzaţional la WTA Dubai. A învins-o pe campioana de la Wimbledon - Foto: Profimedia Images

Sorana Cîrstea, meci senzaţional la WTA Dubai. A învins-o pe campioana de la Wimbledon. Sorana Cîrstea a reușit un meci magnific, în sferturile turneului WTA de la Dubai.

Sorana Cîrstea, meci senzaţional la WTA Dubai. A învins-o pe campioana de la Wimbledon. Sorana Cîrstea a reușit un meci magnific, în sferturile turneului WTA de la Dubai, cu o jucătoare de top.

Jucătoarea din România s-a impus senzațional, în duelul cu cehoaica Marketa Vondrousova, după ce a pierdut primul set, a fost condusă cu 1-5 în al doilea și a și salvat șase mingi de meci.

Confruntarea dramatică a durat două ore și 45 de minute de joc. Sorana Cîrstea a reușit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din carieră, în sferturile de finală de la Dubai, unde a înfruntat-o pe Marketa Vondrousova, o jucătoare aflată pe locul 8 WTA.

Duelul s-a terminat după două ore și 45 de minute, cu trei seturi nerecomandate cardiacilor: scor 2-6, 7-6 (1), 6-1.

Primul set a fost un coșmar pentru jucătoarea din România, mutată de puțin timp în Dubai, iar campioana de la Wimbledon s-a impus fără emoții, cu 6-2.

Citeşte şi: Tenismena română Sorana Cîrstea, două victorii la World Tennis League. Echipa sa a fost învinsă

Și setul doi a început tot cu Marketa Vondrousova în control și, după cum mergeau lucrurile, părea că va câștiga fără nici o problemă, mai ales că a condus cu 5-1.

A fost momentul în care pe teren a părut că a intrat o altă Sorana Cîrstea. Jucătoarea de pe locul 22 WTA a riscat totul pe cartea atacului și a salvat miraculos cinci mingi de meci.

Tabela a arătat 5-5. La acest scor, Sorana și-a pierdut serviciul, iar Vondrousova a servit ca să câștige duelul și a avut din nou minge de meci, conform sportpesurse.ro.

Citeşte şi: Visul frumos s-a terminat. Sorana Cîrstea părăsește turneul final de la Ningbo din faza optimilor

Sorana a revenit și a egalat reușind să trimită duelul în tie-break, unde s-a impus cu 7-1. Setul decisiv a fost început de Sorana cu un break.

Vondrousova a început să cedeze și nu a mai avut replică. Jucătoarea din România a câștigat „decisivul” cu 6-2. Dacă ajunge în finala competiției, Cîrstea ajunge la 2.483 de puncte și va urca pe 15 WTA, iar o victorie în finală ar ajuta-o să ajungă pe poziția cu numărul 14 în topul mondial profesionist.