DE Daniel Toșa | Actualizat: 15.03.2023 - 09:35
Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Indian Wells după ce a învins-o pe numărul 5 mondial - Foto: Profimedia Images

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Indian Wells după ce a învins-o Caroline Garcia, numărul cinci mondial, cu 6-4, 4-6, 7-5.

Cîrstea (32 ani, 83 WTA) a obţinut victoria în faţa franţuzoaicei după aproape două ore şi jumătate de joc (2 h 23 min), obţinând o nouă victorie în faţa unei adversare din top 5 mondial după multă vreme (2017).

Românca a început meciul cu break, Garcia l-a recuperat imediat, dar românca a luat primul set cu 6-4, după ce a reuşit să câştige contra serviciului la 3-3.

În actul secund, Cîrstea a condus cu 4-2, dar Garcia (29 ani) a reuşit patru ghemuri la rând şi s-a impus cu 6-4.

Sorana Cîrstea a început în forţă setul decisiv, având 3-0, dar Garcia a revenit şi a preluat conducerea de la 2-4 la 5-4, însă finalul de set s-a aparţinut româncei, care a reuşit o nouă serie de trei ghemuri, impunându-se cu 7-5.

Garcia a încheiat cu 8 aşi, faţă de doar 2 reuşiţi de Sorana, care a avut 5 duble greşeli, spre deosebire de franţuzoaică, autoare a 3 duble greşeli. Românca a avut un procentaj mai bun la punctele făcute cu al doilea serviciu, iar Garcia la cele cu primul.

Garcia se impusese în primele două meciuri directe cu Cîrstea, în 2017, în primul tur la Toronto, cu 6-2, 6-7 (4/7), 6-4, şi în 2019, în turul secund la Madrid, cu 6-4, 3-6, 6-1.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 184.465 de dolari şi 215 puncte WTA, iar în sferturi va înfrunta liderul mondial, poloneza Iga Swiatek, care a trecut de britanica de origine română Emma Răducanu cu 6-3, 6-1.

Singurul duel dintre cele două s-a desfăşurat în ianuarie 2022, la Australian Open, când Swiatek a câştigat în trei seturi în optimile de finală, 5-7, 6-3, 6-3, potrivit Agerpres.