Show total în meciul dintre Ghana și Coreea de Sud: Africanii, aproape de optimi

DE Alin Crișan | Actualizat: 28.11.2022 - 17:12
Ghana - Coreea de Sud - Foto: Profimedia

În urma rezultatului (Ghana, Coreea de Sud 3-2), africanii au luat o opțiune serioasă pentru a merge mai departe, în timp ce șansele asiaticilor au scăzut semnificativ.

Ghana a trecut cu 3-2 de Coreea de Sud, în al 3-lea meci al grupei H a Campionatului Mondial din Qatar. În urma acestui rezultat, africanii au luat o opțiune serioasă pentru a merge mai departe, în timp ce șansele asiaticilor au scăzut semnificativ.

Grupa H a Campionatului Mondial din Qatar este una dintre cele mai echilibrate, iar asta s-a văzut încă din primele două meciuri, când Portugalia a învins Ghana cu 3-2, iar Uruguay și Coreea de Sud au remizat alb.

Al treilea meci al grupei, Ghana - Coreea de Sud, a fost unul nebun și s-a terminat cu o victorie a africanilor cu 3-2. Jucătorii lui Otto Addo au trecut repede peste eșecul cu Portugalia și au ajuns la stadion dansând și cântând, oferind una dintre imaginile memorabile ale acestui turneu final.

În urma acestui rezultat, Coreea de Sud rămâne cu un singur punct și este aproape eliminată din competiție, dar va păstra o fărâmă de speranță indiferent de scorul partidei dintre Portugalia și Uruguay. În schimb, Ghana depinde numai de ea pentru a accede în optimi.

O victorie cu Uruguay în ultima etapă ar duce reprezentativa africană în fazele eliminatorii. Va fi și un prilej de revanșă pentru ghanezi, care în 2010 au fost eliminați dramatic de Uruguay în sferturi, după executarea loviturilor de departajare, meci în care au ratat un penalty în minutul 120, potrivit eurosport.ro.