DE Alin Crișan | Actualizat: 13.02.2024 - 19:27
România, campioană la haltere! Mihaela Cambei a câștigat 3 medalii de aur la Campionatele Europene - Foto: Facebook

România, campioană la haltere! Mihaela Cambei a câștigat 3 medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Sofia.

Mihaela Valentina Cambei a câștigat trei medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de la Sofia, luni, în cadrul categoriei 49 kg, ocazie cu care a stabilit şi două recorduri continentale.

Cambei s-a impus la stilul smuls cu 90 de kg, după ce a ratat ultima încercare, la 93 kg. La aruncat, Cambei a câştigat cu 109 kg, nou record european.

Halterofila de la CSM Oneşti a cucerit aurul şi la total, cu 199 kg, de asemenea, nou record european.

Vechiul record european la aruncat era de 106 kg şi îi aparţinea româncei de anul trecut de la Erevan. Tot de atunci deţinea recordul continental la total, cu 198 kg.

Europenele de la Sofia sunt criteriu de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

România participă cu 13 sportivi la Europenele din Bulgaria.

La Campionatele Europenele de la Erevan din 2023, România a câştigat 14 medalii, 9 de aur, trei obţinute de Mihaela Cambei (cat. 49 kg), trei de Andreea Cotruţa (cat. 55 kg), iar trei câştigate de Loredana Toma (cat. 71 kg), trei de argint, dintre care două câştigate de Cosmina Pană la cat. 45 kg (smuls şi total), şi una de Valentin Iancu la cat. 55 kg (aruncat), şi două de bronz, câştigate de Iancu la cat. 55 kg (smuls şi total).