Româncă pe podium în Antalya. Gimnasta Alexia Gabriela Vănoagă are medalie de argint la CM juniori

DE Vlad Alexandru | Actualizat: 02.04.2023 - 15:45
Gimnasta Alexia Gabriela Vănoagă Foto: facebook/ FANI Octavian BELU si Mariana BITANG

Gimnasta româncă Alexia Gabriela Vănoagă a obţinut, duminică, medalia de argint în finală la bârnă, la Campionatul Mondial de juniori, din Antalya. Ea a fost notată cu 12.833 de puncte.

Ea a fost notată cu 12.833, cu care s-a clasat pe locul 2.

Româncă pe podium la Antalya. Gimnasta Alexia Gabriela Vănoagă are medalie de argint la CM juniori

Pe podium au mai urcat Hanyue Yu (China, 13.133) şi Cristella Burnetti-Burns (Canada, 12.600).

La individual-compus, finală, Alexia Gabriela Vănoagă s-a clasat pe locul 17 (47.865), iar Crina Tudor a fost pe locul 21 (45.465). Echipa României a ocupat locul 8 (97,964 puncte), podiumul fiind ocupat, în ordine, de Japonia, SUA şi Italia.

La masculin, echipa tricoloră a fost pe locul 25 (145,897 puncte), iar componenţii David Puicea, Iustin Mihai şi Norbert Marcu nu au reuşit vreo calificare în finalele individuale, scrie News.ro.