România strălucește, iar, la gimnastică. La 15 ani, Sabrina ia două medalii de aur la Cupa Mondială

DE Alex Darvari | Actualizat: 04.03.2023 - 21:11
România străluceștie, iar, la gimnastică - Foto: Facebook / Federația Gimnastică

România străluceștie, din nou, la gimnastică după ce câțiva ani intrase într-un con de umbră. O tânără de 15 ani a cucerit două medalii de aur la Cupa Mondială.

România străluceștie, iar, la gimnastică, după ce fiica unei mari campioane a luat două medaliid e aur

Aflată la prima competiție de seniori din cariera sa, fiica fostei gimnaste Camelia Voinea, care îi este și antrenoare, a câștigat medalii de aur la bârnă și la sol.

România străluceștie, iar, la gimnastică

La 15 ani, gimnasta Sabrina Voinea Maneca, campioană europeană de junioare, a debutat strălucit la senioare, cucerind două medalii de aur la bârnă și sol

Sabrina a câștigat detașat ultima finală a gimnastelor la cea de-a 15-a ediţie a competiției din Qatar, cea de la sol, cu cea mai mare dificultate (5.7), al doilea punctaj la execuţie (7.900) şi un total de 13.600, după ce câștigase aurul și în finala de la bârnă, cu 13.766 puncte. Sabrina este antrenată de mama sa, Camelia Voinea - campioană mondială și europeană, vicecampionă olimpică la gimnastică, și de Cristian Moldovan, a anunțat Federația de Gimnastică.