DE Daniel Toșa | Actualizat: 19.08.2024 - 08:55
Remiză cu scandal în derby-ul Rapid - Dinamo în Superligă. Fanii giuleșteni s-au „demolat” pe „Șumi” - Foto: Facebook/Doar Dinamo
Remiză cu scandal în derby-ul Rapid - Dinamo în Superligă. Fanii giuleșteni s-au „demolat” pe „Șumi” - Foto: Facebook/FC Rapid 1923

Remiză cu scandal în derby-ul Rapid - Dinamo în Superligă. Rapid București continuă să fie singura echipă din Superliga fără victorie în acest sezon, după ce a terminat la egalitate, 1-1, cu Dinamo București, duminică seara, în Giulești, în cadrul etapei a șasea.

Rapid a deschis scorul prin Claudiu Petrila (53 - penalty), după ce Kennedy Boateng a comis un henț în careu, la un duel cu Luka Gojković.

Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma sesizării arbitrajului video.

Kosovarul Astrit Selmani a adus egalarea pentru Dinamo (79 - penalty), după ce tot el a fost faultat de Cristian Ignat, penalty-ul fiind dictat la semnalizarea VAR.

Rapid a fost aproape de gol în prima repriză, când Luka Gojković a lovit bara (44), iar în repriza secundă, Claudiu Petrila a fost blocat de portarul Adnan Golubović (74).

Dinamo a avut și ea ocazii notabile prin Selmani (57), blocat de portarul Benjamin Siegrist la 11 metri, și prin Ahmed Bani (65), al cărui șut din careu a fost apărat de Siegrist.

Un incident a avut loc în minutul 58 la banca de rezerve a Rapidului, în urma căruia fundașul dinamovist Maxime Sivis s-a ales cu tricoul rupt. Cristian Săpunaru, Filip Blazek (rezerve la Rapid), Ahmed Bani și Sivis au primit cartonașe galbene.

Fanii giuleșteni au l-au făcut „praf” pe Șumudică.

„Rapidistul Șumudică a murit!”, au afișat fanii rapidiști pe un banner la derby-ul cu Dinamo.

În cele 116 întâlniri directe din principala competiție internă, Dinamo a câștigat de 50 de ori, Rapid de 40 de ori, iar 26 de meciuri s-au încheiat la egalitate.

Cu Rapid gazdă, din 59 de meciuri, Rapid a obținut 24 de victorii, 14 remize și 21 de succese au revenit lui Dinamo, potrivit LPF.