Rareş Şipoş şi Andreea Dragoman, prima medalie pentru România la Europenele Under 21 de ping-pong

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 13.11.2021 - 20:46
Rareş Şipoş şi Andreea Dragoman, prima medalie pentru România la Europenele Under-21 de ping-pong. / Foto: Federația Română de Tenis de Masă, Facebook

Perechea alcătuită din Rareş Şipoş şi Andreea Dragoman a asigurat prima medalie a României la Campionatele Europene de tenis de masă Under-21 de la Spa (Belgia), după ce s-a calificat în semifinalele probei de dublu mixt.

SHARE

Şipoş şi Dragoman au câştigat vineri, în optimi, cu 3-2 în faţa francezilor Leo de Nodrest/Camille Lutz, iar în sferturi au dispus de slovacii Jakub Zelinka/Nikoleta Puchovanova cu 3-0, urmând să înfrunte sâmbătă cuplul rus Vladimir Sidorenko/Maria Tailakova, potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis de Masă.

Cristian Pletea şi Tania Plăian s-au oprit în optimile probei de dublu mixt, învinşi cu 3-0 de ruşii Lev Kaţman/Elizabet Abraamian.

Citește și: Dani Mocanu îi face curte Anamariei Prodan: „Dețin cașcaval ca banca, de o întrețin și pe Prodanca”

Cinci români s-au calificat în optimi la simplu, Andreea Dragoman, Elena Zaharia, Tania Plăian, Cristian Pletea şi Rareş Şipoş.

Andreea Dragoman a câştigat Grupa H, cu trei victorii, ultima fiind obţinută cu 4-0 în faşa slovacei Nikoleta Puchovanova. Sâmbătă, în optimi, o va înfrunta pe Kornelija Riliskyte (Lituania).

Şi Tania Plăian şi-a câştigat grupa (F), cu victorii pe linie, ultima contra rusoaicei Anastasia Koliş (4-0). Tania Plăian va juca în optimi contra franţuzoaicei Camille Lutz.

Elena Zaharia s-a clasat pe locul secund în Grupa C, după Lucie Gauthier (Franţa), reuşind să câştige ultimul meci, 4-0 cu Tatiana Kukulkova (Slovacia). Zaharia va avea o adversară dificilă în optimi, pe rusoaica Elizabet Abraamian.

Citește și: „Bodyguardul lui Dumnezeu”, făcut KO, în fața soției, de „Faraonul de la Madrid” cu un filmuleț

La simplu masculin, Rareş Şipoş, vicecampion european în 2020, a câştigat Grupa B după 4-0 cu belgianul Adrien Rassenfosse în ultimul meci.

În Grupa A, Cristian Pletea a terminat pe locul secund, după rusul Lev Kaţman, câştigând ultimul său meci, 4-1 cu polonezul Artur Grela.

În Grupa E, Cristian Chiriţă s-a clasat al treilea, pierzând ultimul meci, 2-4 cu francezul Bastien Rembert.

Darius Movileanu a pierdut toate cele trei partide din Grupa F, ultima în faţa francezului Leo de Nodrest, cu 1-4.

În optimi, Rareş Şipoş îl va înfrunta pe belgianul Nicolas Degros, iar Cristian Pletea îl va avea ca adversar pe francezul Irvin Bertrand.

La dublu feminin, Tania Plăian şi Zdena Balaskova (Cehia) au fost învinse în optimi de polonezele Anna Wegrzyn/Katarzyna Wegrzyn, cu 3-1.

La dublu masculin, campionii en titre, Cristian Pletea şi Rareş Şipoş au trecut în optimi de italienii Matteo Mutti/Carlo Rossi cu 3-2, dar au pierdut în sferturu cu 0-3 în faţa belgienilor Adrien Rassenfosse/Olav Kosolosky.

Comentarii

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

© 2022 NEWS INTERNATIONAL S.A.