DE Mircea Neacșu | Actualizat: 29.07.2023 - 07:25
Rapid s-a chinuit cu FC Botoșani în Giulești, 2-2. Bergodi: „Bine că nu am pierdut” - Foto: gsp.ro

Echipa Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate vineri, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia FC Botoşani, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

Giuleştenii au deschis scorul în minutul 14, dintr-un penalti transformat de Dugandzic.

FC Botoşani a replicat prin ocaziile lui Pinson şi Dican, iar în repriza secundă a reuşit să egaleze, prin Pinson, în minutul 51. În minutul 59 moldovenii au reuşit să treacă în avantaj, la golul lui Eduard Florescu.

Rapid a egalat în minutul 82, când Dugandzic a reuşit dubla.

În minutul 85, Alexandru Ioniţă a şutat pe lângă poartă din poziţie excelentă, iar Horaţiu Moldovan a scos şutul lui Camara, în minutul 90+1 şi partida s-a încheiat cu scorul de 2-2.

Rapid are cinci puncte şi este pe locul 4, în timp ce FC Botoşani are două puncte şi ocupă poziţia a 12-a.

Rapid s-a chinuit cu FC Botoșani în Giulești. Bergodi: „Bine că nu am pierdut”

Cristiano Bergodi, antrenorul echipei Rapid, crede că forrmaţia sa are nevoie de un declic pentru a se elibera din punct de vedere mental, după egalul cu FC Botoşani.

„Am pierdut două puncte. Trebuie lucrat mult la aspectul mental. Noi am dat golul, dar nu am mai avut ocazii până la finalul reprizei. În repriza secundă ne-au dat două goluri, bine că nu am pierdut.

Nu sunt supărat, e un pic trist, frustrant.

Avem o echipă cu jucători buni, de calitate, numai că atunci când dai un gol  trebuie să încerci să îl dai şi pe al doilea, şi pe al treilea. Să nu ne mulţumim cu puţin!

Trebuie lucrat mult, dar sunt încrezător. Au fost două puncte pierdute, asta este. Dar suntem la un început de campionat şi mai trebuie legate lucruri”, a declarat Cristiano Bergodi, relatează News.ro.