Pugilista română Alina Alexandra Creţu, în sferturile de finală ale Mondialului de box de tineret

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 19.11.2022 - 08:01
Alina Alexandra Creţu / Foto: ziaruldelta.ro

Pugilista română Alina Alexandra Creţu s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de box pentru tineret din localitatea spaniolă La Nucia, după ce a dispus la puncte (4-1) de poloneza Julianna Barbara Rutkowska.

Creţu o va înfrunta în sferturi pe Ravina Ravina (India).

Alţi trei boxeri români au pierdut meciurile susţinute.

La categoria 63,5 kg, Doruleţ Tiu a fost învins în şaisprezecimile de finală de ucraineanul Oleksandr Iarovîi, la puncte (0-5).

Tot în şaisprezecimi (turul secund) a pierdut şi Florin Marian Ioniţă, la categoria 60 kg, în faţa thailandezului Chakharin Aekpatcha (0-5).

În cadrul categoriei 57 kg, Ionuţ Chiriac a fost învins în şaisprezecimi de polonezul Kirill Globenko (0-5).

România participă cu 14 boxeri la Mondialele de tineret din Spania (15-26 noiembrie), 6 la masculin şi 8 la feminin, relatează Agerpres.