VIDEO Marele Ajax Amsterdam e în corzi. Echipa este pe penultimul loc în Eredivisie

DE Florin Budescu | Actualizat: 24.10.2023 - 10:28
Marele Ajax Amsterdam e în corzi - Foto: X/Dabiggest

Marele Ajax Amsterdam, echipa care a câştigat de patru ori Champions League, este în corzi. Din cauza fanilor turbulenţi, care intră mereu pe teren, echipa este acum pe penultimul loc în Eredivisie, prima divizie olandeză.

Clubul din Amsterdam are un început de sezon catastrofal. Meciul împotriva lui FC Utrecht a fost întrerupt de două ori, din cauza aruncării de proiectile din tribune, de către fanii supăraţi pe echipă.

Aflaţi în deplasare, lăncierii au pierdut cu 4-3. Întâlnirea a fost marcată de întreruperi, din cauza incidentelor de aruncare a obiectelor pe teren.

Marele Ajax Amsterdam e în corzi

Situația lui Ajax continuă să se înrăutățească, de la săptămână la săptămână. După șapte etape, echipa se află în prezent pe o poziție de retrogradare în Eredivisie.

Cu 2-0 la începutul celei de-a doua reprize, jucătorii lui Maurice Steijn au întors situația, înscriind trei goluri în doar 13 minute, luând un avantaj cu 3-2.

Citeşte şi: Ajax Amsterdam a informat că are un număr de 11 jucători testaţi pozitiv la coronavirus

Totuși, Jens Toornstra a egalat la douăzeci de minute de la final (3-3), pentru Utrecht. Finalul meciului a fost și mai haotic, cu proiectile aruncate pe teren, conform 90min.com

În minutul 89, arbitrul a suspendat meciul și a trimis jucătorii la vestiar. După o întrerupere de zece minute, meciul s-a reluat, iar Oscar Fraulo a marcat rapid golul victoriei pentru Utrecht, în minutul 90, profitând de apărarea apatică a lui Ajax.

Citeşte şi: În sfârșit, un transfer important: Răzvan Marin merge la Ajax Amsterdam

Dar jocul a fost întrerupt din nou în timpul prelungirilor, din cauza unui alt obiect aruncat. Meciul s-a încheiat în cele din urmă, pecetluind a patra înfrângere în șapte zile, pentru Ajax, care se află acum pe penultimul loc în campionat, în căutarea unei victorii din 12 august.

Se dă un şoc la echipă

Maurice Steijn, un tehnician de 49 de ani, venit în vară de la Sparta Rotterdam, care avea contract până în 2026 la Ajax, s-a despărțit de clubul din Amsterdam, conform gsp.ro.

În urmă cu patru luni, Maurice Steijn a apărut la Amsterdam neașteptat, direct la Ajax, după ce pregătise doar echipe modeste din Olanda.

Pe listă, erau Den Haag, Venlo, NAC Breda și Sparta Rotterdam. Antrenorul a semnat pe trei sezoane, dar a rezistat mult mai puțin. Numai șapte meciuri în Eredivisie.