Jocurile Olimpice: România, învinsă de Hong Kong în sferturile de finală la tenis de masă feminin

DE Edi Neagu | 02.08.2021 - 11:36
Româncele au pierdut în fața sportivelor din Hong Kong. FOTO: Facebook.

Sportivele din România au pierdut cu 3-1 după ce au condus partida cu 1-0.

Echipa feminină de tenis de masă a României a fost învinsă de Hong Kong cu scorul de 3-1, în sferturile de finală, luni, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Singurul punct al echipei antrenate de Viorel Filimon a fost adus în proba de dublu, în care Elizabeta Samara şi Daniela Dodean-Monteiro le-au învins pe Soo Wai Yam Minnie/Lee Ho Ching cu 3-2 (11-5, 5-11, 11-7, 6-11, 13-11), după ce a au salvat trei mingi de meci în decisiv.

Româncele au pierdut apoi, fără drept de apel, toate cele trei partide de simplu, fără a lua vreun set (Dodean a fost cel mai aproape, dar a ratat patru mingi de set).

Bernadette Szocs a fost învinsă de Doo Hoi Kem cu 3-0 (11-5, 11-5, 11-6), Samara a fost întrecută de Lee Ho Ching (11-9, 11-8, 12-10), iar Dodean a fost învinsă de Doo Hoi Kem cu 3-0 (11-3, 11-2, 14-12).

România, care a dispus cu 3-0 de Egipt, duminică, în optimi, încheie competiţia pe locul 5.

În sferturi s-a oprit la dublu mixt şi perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs (locul 5), Ovidiu Ionescu a pierdut în turul al doilea la simplu masculin, iar Elizabeta Samara şi Bernadette Szocs au cedat în turul al treilea la simplu feminin, potrivit Agerpres.