DE Daniel Toșa | 26.07.2021 - 13:12
Jocurile olimpice de la Tokyo: Monica Niculescu și Raluca Olaru, eliminare dureroasă în optimi/FOTO: Facebook/MonicaNiculescu

Perechea română Monica Niculescu/Raluca Olaru a pierdut în optimile competiției de tenis de la Tokyo în fața australiencelor Ellen Perez/Samantha Stosur. România a rămas astfel fără reprezentante în probele olimpice de tenis.

Primul set a fost un „thriller” în care australiencele au revenit de la 5-1 și au reușit să trimită meciul în tie-break după ce perechea română a ratat șapte mingi de set, scrie Hotnews.

În al doilea set, Niculescu și Olaru au reușit să recupereze un break dar nu au ținut pasul iar australiencele s-au impus.

Monica Niculescu și Raluca Olaru au fost astfel învinse 6-7 (3-7), 5-7, în două ore și un minut de joc.

Meciul a fost dominat și de o serie de ieșiri nervoase ale jucătoarelor, mai ales la adresa arbitrei de scaun.

Mihaela Buzărnescu a cedat în două seturi, scor 6-1, 6-2, în fața Marketei Vondrousova în turul doi al probei de tenis feminin de la JO 2020. Meciul a avut loc luni.

Ca urmare a celor două înfrângeri, România a rămas fără reprezentanți în proba de tenis de la Tokyo.