Islanda - România: 2 - 0 la pauză. Calificarea nu prea se mai vede

DE Alexandru Pop | 08.10.2020 - 22:40
Islanda vs România, faza pe tricouri/FOTO: facebook.com

După o repriză tristă pentru "tricolori", Islanda conduce cu 2-0 (dublă Gylfi Sigurdsson). Calificarea la Campionatul European pare din ce în ce mai departe, notează Hotnews.

'36 Alexandru Maxim primește un cartonaș galben.

'34 Gol Islanda! Finnbogason deviază excelent peste apărarea noastră (care a ieșit greșit la ofsaid), Sigurdsson preia cu mult calm și îl învinge pe Tătărușanu cu un șut la colțul lung, cu latul.

'26 Sigurdsson îi trimite o pasă filtrantă lui Finnbogason, acesta ridică mingea peste Tătărușanu, însă reușita nu este validată (atacantul islandezilor se afla în poziție de ofsaid). După câteva momente de confuzie, decizia a fost confirmată cu ajutorul sistemului VAR.

Islandezii presează constant și blochează culoarele spre poarta lui Halldorsson, tricolorii construiesc cu mare dificultate.

'22 Sigurdsson își pregătește șutul de la marginea careului, trimite la colțul lung, însă Tătărușanu plonjează și respinge în corner.

În meciul care decide adversara învingătoarei de la Reykjavik, Ungaria a deschis scorul în Bulgaria, în minutul 17, prin Orban.

'16 Gol Islanda! Islandezii pasează cu mult calm în apropierea careului nostru, balonul ajunge la Gylfi Sigurdsson și acesta îl învinge pe Tătărușanu cu un șut pe jos, lângă bară. Mingea a trecut printre picioarele lui Crețu.

'14 Stanciu driblează frumos, mingea trimisă de el este deviată și vom avea o lovitură de la colț.

Tricolorii au avut ceva emoții în debutul partidei, au ratat câteva pase în primele minute, dar și-au revenit și au avut mai mult mingea în jumătatea adversă.

'7 Stanciu trage de la marginea careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

'5 O primă ocazie importantă pentru "tricolori". Alibec îi pasează pe culoar lui Maxim, acesta așteapă o opțiune pentru a pasa, trimite mingea în fața porții, dar aceasta nu găsește vreun coechipier. Jucătorii lui Rădoi au cerut penalti pentru un presupus henț.

'3 Sigurdsson execută o lovitură liberă, Tătărușanu respinge în lateral.

'2 Camora are deja două intervenții bune în banda stângă a apărării.