FOTO Real Madrid şi Atletico au încheiat la egalitate meciul direct din La Liga

DE Alexandru Pop | Actualizat: 26.02.2023 - 10:45
Real şi Atletico Madrid au încheiat cu o remiză derby-ul capitalei, în La Liga - Foto: Profimedia Images

Echipele Real Madrid şi Atletico Madrid au încheiat sâmbătă seara la egalitate, 1-1, derby-ul capitalei şi al etapei a 23-a din La Liga.

Pe Santiago Bernabeu, Atletico a deschis scorul în minutul 78, prin Jose Maria Gimenez, pentru ca Real să reuşească egalarea şi stabilirea rezultatului final în minutul 85, prin Alvaro.

Atletico a încheiat partida cu un om mai puţin pe teren, după ce Angel Correa a văzut cartonaşul roşu în minutul 64.

Alte rezultate înregistrate în La Liga

Jucând acasă, pe Mestalla, Valencia a trecut cu 1-0 de Real Sociedad, beneficiind de autogolul lui Igor Zubeldia (40).

Tot cu 1-0 s-a impus şi Cadiz în faţa lui Rayo Valecano. Golul a fost reuşit de Sergi Guardiola (74). Oaspeţii au terminat confruntarea cu doar zece oameni, Alejandro Catena primind cartonaşul roşu în minutul 90+7.

Aşa cum se ştie, Espanyol Barcelona s-a impus acasă, sâmbătă, cu 2-1, în faţa celor de la Mallorca. Gazdele au punctat prin Martin Braithwaite (22, 51), golul oaspeţilor fiind reuşit de Vedat Muriqi (41).

Real Betis s-a impus vineri seara cu 3-2 în deplasare, pe terenul codaşei Elche, în prologul etapei, la capătul unei partide în care s-au acordat nu mai puţin de 3 cartonaşe roşii echipei gazdă.

Elche a marcat golurile în primele zece minute ale întâlnirii, prin Fidel Chaves (7, penalty) şi Lucas Boye (9). Oaspeţii au marcat în schimb în mitanul secund prin Borja Iglesias (65, penalty), Juan Miranda (68) şi Willian Jose (90+5, penalty).

Elche a încheiat meciul cu trei oameni mai puţin pe teren, Lisandro Magallan (57), Pape Diop (58) şi Enzo Andia (90+4) văzând cartonaşul roşu.

Celelalte partide ale etapei vor avea loc duminică şi luni, pe podium fiind momentan FC Barcelona, Real Madrid şi Real Sociedad, cu 59, 52, respectiv 43 de puncte.