FOTO Dinamo - FC Botoșani, 1-0. Arbitrul de tușă, țintit în cap cu un pahar din Tribuna 2

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 15.08.2023 - 10:54
Dinamo - FC Botoșani, 1-0. Arbitrul de tușă, țintit în cap cu un pahar din Tribuna 2 - Foto: gsp.ro

Dinamo Bucureşti a învins luni, 14 august, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia FC Botoşani, in etapa a cincea a Superligii. Din păcate, finalul meciului a fost marcat de un incident. Arbitrul de tușă a fost țintit în cap cu un pahar din Tribuna 2.

Meciul de pe stadionul Arcul de Triumf a început cu Dinamo în atac, gazdele punându-l la încercare pe Ducan în câteva rânduri. Prima repriză s-a încheiat însă fără gol marcat.

În minutul 62 Politic a trimis în bară, dar Dinamo a reuşit sa marcheze golul victoriei în minutul 90+6, prin Ţîră.

Este prima victorie a dinamovistilor în actualul sezon.

Dinamo se află pe locul 14 al clasamentului, cu patru puncte, în timp ce FC Botoşani este pe locul 16, cu două puncte, potrivit News.ro.

Arbitrul de tușă, țintit în cap cu un pahar din Tribuna 2

În minutul 80 al meciului dintre Dinamo și FC Botoșani, 1-0, când jocul era oprit, arbitrul asistent Mircea Orbuleț a fost țintit cu un pahar aruncat de unul dintre suporterii de la Tribuna 2, relatează gsp.ro.

Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar, jocul a fost oprit de „centralul” Adrian Cojocaru în urma unei ciocniri violente între Cristi Costin și Alin Șeroni.

La câteva secunde distanță, un pahar cu apă a fost lansat din tribună, în preajma jucătorilor căzuți la pământ.

Arbitrul asistent de pe acea parte de teren, Mircea Orbuleț, și-a dus de îndată mâna la cap, gesturile lui reclamând faptul că paharul l-a lovit în zona capului.

Văzându-și colegul cu mâna pe cap, „centralul” Cojocaru a mers la el pentru a se asigura că totul este OK. După un scurt dialog, meciul a continuat fără nicio măsură împotriva gazdelor.