Farul, tot mai aproape de grupele ECL. „Magicianul” Budescu, magistral la retur. Pe cine va întâlni

DE Alin Crișan | Actualizat: 16.08.2023 - 21:03
Farul - Foto: Profimedia/ Imagine cu caracter ilustrativ

Farul s-a calificat în play-off-ul Conference League. După 3-0 în tur, campioana României a rezolvat calificarea în primele 20 de minute, câștigând cu 2-0 în Estonia.

Farul o va întâlni în play-off-ul Conference League, ultimul tur înainte de faza grupelor, pe pierzătoarea dintre Qarabag și HJK Helsinki, 2-1 în manșa tur.

Trupa lui Gică Hagi a început în forță meciul. A atacat din primul minut, având trei cornere în primele două minute, însă fără rezultate pe tabelă. Constanțenii au continuat să atace și au dat lovitura în minutul 3, prin Rivaldinho.

Tudor Băluță a șutat slab la poartă, de la 10 metri, iar mingea părea că se duce pe lângă poartă. Dar Rivaldinho a apărut excelent la colțul lung și a trimis mingea în poarta goală, de la 2 metri.

Gazdele au avut o tresărire de orgoliu și au forțat egalarea. Kuraksin putea marca în poarta goală (minutul 8), dar, încurcat de Băluță, a șutat pe lângă minge, din 6 metri.

În minutul 18, geniul lui Budescu a ieșit la rampă. A făcut 2-0 cu o execuție uluitoare. A șutat cu exteriorul, de la marginea careului, și a trimis mingea în vinclu.

Până la pauză, Aioani a intervenit foarte bine de două ori, în minutele 27 și 37, iar Rivaldinho a trecut pe lângă 3-0, în minutul 39, când a tras în portar, de la 12 metri.

După pauză, Farul a luat piciorul de pe accelerație. Hagi și-a schimbat o parte dintre titulari, cu gândul la meciul de duminică, împotriva Rapidului. Constănțenii s-au menajat, nu au forțat în atac și s-au mulțumit să aștepte trecerea timpului. Doar Rivaldinho (68) a mai creat pericol la poarta estonilor, dar s-a încurcat și nu a putut trimite spre poartă o centrare excelentă.

De partea cealaltă, gazdele și-au arătat limitele. Nu au avut forța necesară să-i dea emoții lui Aioani și părăsesc dubla fără să marcheze în poarta Farului, potrivit gsp.ro.