Euro2020: Italia s-a calificat dramatic în finală, după ce a învins Spania

DE Edi Neagu | 07.07.2021 - 08:25
Jorginho a înscris penalty-ul decisiv. FOTO: Facebook

Italia va juca finala cu învingîtoarea meciului dintre Anglia și Danemarca, de miercuri seară.

Italia s-a calificat în finala Euro 2020, după ce a învins Spania la loviturile de departajare, scor 4-2. Alvaro Morata, cel care a trimis partida în prelungiri egalând în minutul 80 (1-1), a ratat ultimul penalty al ibericilor, potrivit Hotnews.ro.

Tehnicul Jorginho a fost mult mai calm și a trimis reprezentativa lui Roberto Mancini în ultimul act al competiției cu o execuție marcă înregistrată.

Pentru Italia a marcat Federico Chiesa ('60), iar pentru Spania a înscris Alvaro Morata ('80).

Loviturile de departajare:

Italia: Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho au transformat / Locatelli a ratat;

Spania: Moreno şi Alcantara au transformat / Olmo şi Morata au ratat.

În finală, Italia va întâlni învingătoarea partidei dintre Anglia şi Danemarca. A doua semifinală de la Euro 2020 se va juca miercuri, de la ora 22:00, la Londra.