Ecuadorul a învins Qatarul cu 2-0, în meciul inaugural al Campionatului Mondial de Fotbal

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 20.11.2022 - 20:20
Jucatorii Ecuadorului la CM 2022 Qatar- Foto: Profimedia Images

Qatar - Ecuador, meciul de deschidere de la Campionatul Mondial din Qatar, s-a încheiat cu victoria sud-americanilor, scor 2-0.

Țara gazdă a lăsat de dorit la prima apariție din istorie la un Mondial, ecuadorienii tranșând partida încă din prima repriză. 50.000 de fani au fost prezenți la primul meci din cadrul celui mai atipic Mondial din istorie, scrie gsp.ro.

Meciul inaugural al Mondialului qatarez a stârnit discuții aprinse din cauza presupusei tentative de mituire a ecuarienilor - variantă lansată de un jurnalist din Qatar.

Ecuadorul a început ca din tun confruntarea de pe „Al Bayt Stadium”, deschizând scorul după doar trei minute. Reușita lui Valencia a fost anulată însă în mod corect, după intervenția VAR. Situația nu s-a schimbat, sud-americanii nu s-au demoralizat și au continuat să-i domine pe qatarezi la toate capitolele.

Inevitabilul s-a produs în minutul 16. În cele din urmă, Enner Valencia și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul, dintr-un penalty pe care l-a transformat fără pic de emoție, în stânga portarului, care pelcase pe colțul opus.

Qatarul nu s-a dezmeticit nici după primirea golului, iar nesincronizările mari din defensivă au mai fost taxate o dată în minutul 31. Centrare de manual Preciado, cap și „dublă” Valencia.

A fost golul care a așternut definitiv tăcerea pe stadion. Numeroși fani de-ai gazdelor au început să părăsească arena, iar la începutul reprizei secunde stadionul era aproape gol. Repriza secundă a fost „seacă”, fără ocazii notabile la cele două porți.

Ecuadorienii n-au mai „livrat” fotbalul modern și spectaculos din prima repriză, au preferat doar să controleze partida, în timp ce Qatarul a rămas tot în zodia neputinței, fără absolut nicio oportunitate importantă la poarta sud-americanilor.