Echipa de Judo a României, pe podium la Openul de la Sofia: Ce rezultate au obținut

DE Alin Crișan | Actualizat: 16.02.2023 - 19:13
Echipa României de Judo la Sofia - Foto: Frjudo.ro

Capitala Bulgariei, Sofia, a găzduit prima întrecere de tip Open din acest an, iar echipa României de Judo s-a clasat în topul concursului.

În weekendul recent încheiat, Sofia a găzduit prima întrecere de tip Open din acest an.

Sportivii noștri au avut o comportare foarte bună, România clasându-se pe locul 12 din 43 de țări. În prima zi de concurs, Raicu Alexandru și Borș Laris, ambii la categoria -73 kg au cucerit medaliile de argint respectiv de bronz la capătul unor meciuri cu adversari puternici.

În cadrul aceleași categorii, Șulcă Adrian a ocupat locul VII, chinuit însă de o accidentare survenită într-una din lupte.

A doua zi, Croitoru Mircea +100 kg, proaspăt revenit în lot, după o accidentare serioasă care l-a ținut departe de tatami, a reintrat în circuitul competițional cu bine, câștigând medalia de bronz.

La competiția din Sofia au participat 396 de judoka (274 la masculin și 122 la feminin) din 43 de țări de pe 5 continente.