DE Alin Crișan | Actualizat: 30.05.2024 - 19:52
David Popovici, din nou pe primul loc! A câștigat proba de 100 m liber în circuitul Mare Nostrum - Foto: Profimedia Images

David Popovici, din nou pe primul loc! A câștigat proba de 100 m liber în circuitul Mare Nostrum de la Barcelona.

Încă o victorie în palmaresul lui David Popovici. Sportivul român a câștigat medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul etapei de la Barcelona a circuitului Mare Nostrum.

Popovici a încheiat proba cu timpul 48.49. Locurile doi şi trei au fost ocupate de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (48.51) şi japonezul Katsuhiro Matsumoto (48.79).

Patrick Dinu s-a clasat pe locul opt, cu timpul 50.93.

David Popovici a câştigat la Barcelona, în urmă cu o zi, şi proba de 200 m liber. Şi atunci pe locurile doi şi trei s-au clasat Hwang şi Matsumoto.

A câştigat și proba de 200 m liber

David Popovici a câştigat proba de 200 m liber din cadrul reuniunii Mare Nostrum de la Barcelona, miercuri seara, cu timpul de 1 min 44 sec 74/100, nou record al competiţiei.

Popovici i-a devansat în finală pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang, 1 min 45 sec 68/100, şi pe japonezul Katsuhiro Matsumoto, 1 min 46 sec 09/100.

Înotătorul român s-a calificat în finală cu doar al cincilea timp din serii, 1 min 48 sec 16/100, cel mai rapid fiind Hwang, 1 min 47 sec 31/100.

Fostul record al circuitului Mare Nostrum la 200 m liber îi aparţinea germanului Paul Biedermann, 1 min 44 sec 88/100, din 13 iunie 2005 (stabilit la Monaco).

La Barcelona, Daria-Măriuca Silişteanu încheiat a 14-a la 50 m spate (locul şase în Finala B), cu 29 sec 44/100. În serii, Silişteanu fusese a 16-a (29 sec 66/100).

La 50 m liber, Patrick-Sebastian Dinu a fost al 47-lea în serii (23 sec 45/100).