DE Mircea Neacșu | Actualizat: 07.10.2023 - 08:59
Cupa Mondială de Rugby: „Cocoşii galici”, în sferturi, după ce au bătut Italia cu 60-7 - Foto: Profimedia Images

Reprezentativa Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupa Mondială de rugby din Hexagon, după ce a învins categoric Italia, cu scorul de 60-7 (31-0), vineri seara, la Lyon, în ultimul meci din Grupa A.

''Cocoşii galici'' au obţinut o victorie cu punct bonus ofensiv şi au terminat pe primul loc în grupă, în dauna Noii Zeelande.

Francezii au marcat nu mai puţin de opt eseuri, prin Damian Penaud (2, 38), Louis Bielle-Biarrey (13), Thomas Ramos (22), Matthieu Jalibert (47), Peato Mauvaka (54) şi Yoram Moefana (63, 75), şapte dintre ele transformate de Thomas Ramos (4, 14, 23, 39, 48, 55) şi Melvyn Jaminet (65). Ramos (7) şi Jaminet (81) au mai punctat şi din lovituri de pedeapsă.

Punctele Italiei au venit după eseul lui Manuel Zuliani (71), transformat de Tommaso Allan (72).

''Dacă logica sportivă va fi respectată'', cum scrie AFP, Franţa ar urma să înfrunte în sferturi Africa de Sud, campioana mondială en titre, pe 15 octombrie, notează Agerpres.

Franţa a ocupat primul loc în Grupa A, cu 18 puncte, urmată de Noua Zeelandă, cu 15 puncte, Italia, 10 puncte, Uruguay, 5 puncte, Namibia, 0 puncte.