CM 2026: Neuer a revenit la echipa Germaniei pentru că aceasta poate câştiga titlul mondial
Portarul Manuel Neuer a declarat că unul dintre motivele revenirii în echipa naţională a Germaniei a fost convingerea că aceasta poate câştiga Cupa Mondială şi a spus că va decide asupra viitorului său internaţional ulterior.
Neuer, în vârstă de 40 de ani, s-a retras din Mannschaft după Euro 2024, dar apoi a fost de acord să revină pentru Cupa Mondială. Este singurul jucător rămas în lotul din 2014, care a câştigat titlul mondial, şi a spus că revenirea pentru a cincea Cupă Mondială are legătură şi cu posibilitatea de a câştiga un alt titlu.
CM 2026: Neuer a revenit la echipa Germaniei pentru că aceasta poate câştiga titlul mondial
''Cred cu siguranţă că echipa poate face asta. Altfel nu aş fi aici! Cred că este un cadou absolut pentru mine să fac parte din nou din asta. Şi pentru mine, desigur, ar fi ceva foarte special să reuşesc a doua oară'', a spus veteranul lui Bayern München.
Citeşte şi: Messi, surprins în supermarket cu șlapi și bermude. Alibec se afișa cu ținute de mii de euro
Niciun german nu a câştigat Cupa Mondială de două ori ca jucător.
Neuer a spus că nu a existat o dată specifică la care a decis revenirea sa. El a purtat discuţii generale despre condiţia sa fizică cu antrenorul Julian Nagelsmann în februarie şi martie.
A revenit în poartă în meciul de deschidere cu 7-1 împotriva lui Curacao, duminică, şi este pregătit să fie portarul cu cele mai multe meciuri la Cupa Mondială, cu o a 21-a apariţie planificată sâmbătă împotriva Cote d'Ivoire (Grupa E), ceea ce l-ar plasa cu un joc înaintea francezului Hugo Lloris.
Citeşte şi: Povestea lui Leo Messi, căruia Barcelona i-a salvat viața când era copil. El i-a oferit apoi totul
Coechipierii şi Nagelsmann au lăudat ''aura'' lui Neuer, care ajută mult echipa.
''Pentru mine, aura are legătură cu aspectul fizic. Întotdeauna încerc să transmit asta cu energie pozitivă. Şi asta ar putea fi ceea ce vor să spună'', s explicat portarul german.
Neuer a adăugat că nu se gândeşte la viitorul său dincolo de Cupa Mondială, ''pentru că privesc înainte şi aştept cu nerăbdare toate meciurile, şi nu mă gândesc să-mi iau rămas bun de la un tricou special. Nu intenţionez să mă întorc în poartă la un Campionat European peste doi ani''.