Chelsea Londra a câștigat Supercupa Europei la fotbal

DE Edi Neagu | 12.08.2021 - 08:36
Kante cu Supercupa Europei. FOTO: Facebook

Londonezii i-au învins pe spaniolii de la Villareal după lovituri de departajare.

Chelsea Londra este noua deținătoare a Supercupei Europei, după ce a învins-o pe Villarreal, scor 6-5 la loviturile de departajare (1-1 după 120 de minute), în urma unui meci intens disputat la Belfast, cu multe ocazii de poartă, potrivit Hotnews.ro.
Au marcat: Ziyech '27 (Chelsea) / Moreno '73 (Villarreal).

În minutul 119, Thomas Tuchel (antrenorul echipei Chelsea) l-a introdus pe portarul Kepa, în locul lui Mendy, special pentru loviturile de departajare.

La loviturile de departajare:

Au marcat: Azpilicueta, Alonso, Mount, Jorginho, Pulisic, Rudiger (Chelsea) / Moreno, Estupinan, Gomez, Raba, Foyth (Villarreal)

Au ratat: Havertz (Chelsea) / Mandi, Albiol (Villarreal)

Au evoluat următoarele echipe:

Chelsea: Mendy (Kepa '119) - Zouma (Christensen '66), Chalobah, Rudiger - Kante (Jorginho '65), Kovacic - Hudson Odoi (Azpilicueta '82), Ziyech (Pulisic '43), Havertz, Marcos Alonso - Werner (Mount '65). Antrenor Thomas Tuchel;

Villarreal: Asenjo - Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza (Estupinan '58) - Trigueros (Moi Gomez '71), Alberto Moreno (Morlanes '85), Capoue (Mario Gaspar '70) - Pino (Mandi '91), Gerard Moreno, Dia (Raba '86). Antrenor Unai Emery.