Charles Leclerc a câștigat pentru prima oară Marele Premiu al Principatului Monaco la F1

DE Alexandra Lupascu | 26.05.2024 - 19:49
Charles Leclerc a câștigat pentru prima oară Marele Premiu al Principatului Monaco la F1 Foto: Stiri Protv (fotografie cu caracter ilsutrativ)

Pilotul monegasc Charles Leclerc (Ferrari) a câştigat, duminică, pentru prima oară în cariera sa Marele Premiu al Principatului Monaco, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 din acest sezon

Australianul Oscar Piastri (McLaren) şi spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari) au completat podiumul, în timp ce olandezul Max Verstappen (Red Bull), triplul campion mondial en titre, a încheiat pe poziţia a şasea, dar îşi păstrează locul de lider în clasamentul Campionatului Mondial al piloţilor în faşa lui Leclerc, al doilea la general.