CFR Cluj, eliminată din Conference League: Ardelenii părăsesc Europa după remiza albă cu Lazio Roma

DE Alin Crișan | Actualizat: 23.02.2023 - 21:58
CFR Cluj vs. Lazio Roma - Foto: Profimedia

În fața unui stadion plin, CFR Cluj nu a avut forța să o învingă pe Lazio, în ciuda faptului că italienii au jucat cu frâna de mână trasă și nu au forțat victoria.

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu Lazio, 0-0, și a fost eliminată în play-off-ul pentru optimile Conference League. În tur, la Roma, Lazio s-a impus cu 1-0.

După un început linișit, CFR Cluj putea da lovitura în minutul 22. Fundașul Casale a pasat direct la Janga, la marginea careului, iar atacantul clujenilor i-a pasat lui Krasniqi. Acesta a depășit elegant un advesar, dar a șutat pe lângă, de la 10 metri.

În repriza secundă, CFR Cluj nu s-a mai apropiat de poarta italienilor și doar portarul Simone Scuffet s-a remarcat printr-o dublă interveniție incredibilă. În minutul 69, Casale a tras de la 12 metri, dar Scuffet a fost pe fază și a respins. Mingea a ajuns la Vecino, dar șutul acestuia, din 3 metri, a fost respins de același Scuffet, cu capul. Ulterior, balonul a ajuns la același Vecino, dar a tras pe lângă.

În minutul 77, CFR Cluj a rămas în 10, după ce Muhar a văzut al doilea cartonaș galben. Până la final, clujenii au alergat după gol, dar în zadar.

S-a terminat 0-0, iar CFR Cluj părăsește competiția.