DE Mircea Neacșu | Actualizat: 22.07.2023 - 08:51
CFR Cluj a bătut UTA Arad cu 3-1 în etapa a doua a Superligii. E lider provizoriu - Foto: Facebook/UTA Arad

CFR Cluj a bătut UTA Arad cu scorul de 3-1 (2-1), vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a doua a Superligii de fotbal. CFR este lider provizoriu după acest succes.

Gazdele au deschis scorul prin Godberg Barry Cooper (27), cu un şut în vinclu din marginea careului, dar clujenii au egalat imediat, prin Daniel Bîrligea (29), cu un şut din careu, la pasa lui Jefte Betancor.

CFR a beneficiat de un penalty în min. 39, după un fault comis de Cătălin Carp asupra lui Bîrligea, dar Jefte Betancor a ratat, şutul său fiind apărat de portarul Florin Iacob. Iacob a apărat un penalty şi în prima etapă, în deplasare, cu Oţelul Galaţi (1-1).

Din cornerul rezultat la Arad, Cătălin Carp a marcat un autogol (40).

Emmanuel Yeboah (85) a închis tabela cu o lovitură de cap, după o fază la care o contribuţie majoră a avut nigerianul Philip Otele, fost la UTA.

Oaspeţii au avut şansa de a mai înscrie o dată (90+8), dar Cristian Manea a reluat din alunecare în transversală, relatează Agerpres.

Meciul s-a desfăşurat pe o ploaie torenţială în prima repriză, după pauză a continuat să plouă, cu intensitate mai redusă, dar pe teren au apărut bălţi pe alocuri.