DE Mircea Neacșu | Actualizat: 05.08.2023 - 08:48
Campionatele Mondiale de paraciclism: Fostul ministru al Sportului Eduard Novak, locul 12 la 1 km - Foto: Facebook/Novák Eduárd

Sportivul român Eduard Novak, fost ministru al Sportului, s-a clasat pe locul 12 în proba de 1 km contratimp, categoria C4, la Campionatele Mondiale de paraciclism de la Glasgow.

Novak a încheiat la 6 sec 365/1000 de britanicul Jody Cundy, care a reuşit cel mai bun timp din calificări, 1 min 03 sec 614/1000. Primii şase clasaţi din cei 24 de concurenţi s-au calificat în finală.

Miercuri, fostul ministru al Sportului s-a clasat pe 19 în calificările probei de urmărire individuală C4, iar joi a fost al 13-lea în proba de contratimp 200 m.

Novak ia parte şi la omnium C4, probă pentru care contează rezultatele de la 200 m contratimp, urmărire individuală, contratimp 1 km şi scratch.

Eduard Novak, multiplu campion mondial la paraciclism, va concura duminică în cursa de scratch.

Singurul campion paralimpic al României (2012, urmărire) participă cu o dispensă specială la această competiţie, pentru că nu a evoluat şi nu a acumulat puncte în concursurile de Cupă Mondială. Dacă va obţine puncte importante la aceste Mondiale şi la cele de anul viitor, Novak poate spera la o participare la Jocurile Paralimpice de la Paris.