Belgia s-a calificat în optimi: 2-1 vs Danemarca

DE Elena Andrei | 17.06.2021 - 21:20
Kevin Bruyne, decisiv pentru Belgia/Foto: UEFA

Intrat pe teren în repriza secundă, Kevin de Bruyne a reușit să schimbe total jocul Belgiei. Reprezentativa pregătită de Roberto Martinez a întors scorul în fața Danemarcei (2-1, la Copenhaga) și s-a calificat în optimile Campionatului European de fotbal.

Poulsen a deschis scorul pentru Danemarca în minutul 2. De Bruyne a pasat decisiv pentru Thorgan Hazard în minutul 55 și a înscris golul victoriei în minutul 70.

Meciul de la Copenhaga s-a disputat cu aproximativ 25.000 de fani în tribune, după ce capacitatea admisă a Stadionului Parken a fost crescută de la 25% la 65%, informează News.ro.

Partida a fost oprită în minutul 10, în semn de respect faţă de jucătorul Christian Eriksen, victimă a unui stop cardiac la meciul Danemarca - Finlanda, scor 0-1.

Jucătorii şi spectatorii au aplaudat timp de un minut, în timp ce numărul 10 danez se afla într-un spital din Copenhaga, în recuperare.

„Toată Danemarca este cu tine, Christian", a fost bannerul afişat de suporterii echipei gazdă.