Germania: Contribuția la sistemul de pensii va crește pentru persoanele fără copii. Se poate și în România?
Decizie fără precedent la pensie în germania. Îmbătrânirea populației și cheltuielile sociale asociate acesteia reprezintă o problemă din ce în ce mai mare în țările dezvoltate, iar acest lucru este valabil și în cazul Germaniei.
Ministrul sănătății, Nina Warken, propune o soluție drastică: a elaborat un proiect de lege care ar prevedea ca adulții fără copii să plătească mai mult la sistemul de pensii pentru îngrijirea ulterioară a persoanelor vârstnice.
Contribuția la sistemul de pensii va fi mai mare pentru persoanele fără copii. De ce ia Germania decizia asta?
Propunerea face parte din pachetul de reforme planificat de coaliția guvernamentală, care cuprinde transformarea sistemului fiscal, a celui de pensii și a celui social – cu condiția ca acesta să fie aprobat de cancelarul din ce în ce mai nepopular, Friedrich Merz, și de cabinetul său.
Propunerea vizează toți angajații cu normă întreagă cu vârsta peste 23 de ani.
Dintre aceștia, contribuția la asigurările sociale a celor fără copii ar fi de 4,3%, potrivit informațiilor Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) – din care 1,8% este plătită de angajator, iar 2,5% de asigurat.
Citește și: Militarii, polițiștii, funcționarii publici pot ieși la pensie cu 3 ani mai devreme. Proiect depus la Senat
Ratele de contribuție pentru cei cu copii ar rămâne neschimbate:
3,6% pentru cei cu un copil,
3,35% pentru cei cu doi
și 3,1% pentru cei cu trei.
Este evident că problema trebuie abordată. Se nasc din ce în ce mai puțini copii în țară, rata fertilității a fost de 1,35 în 2024, cea mai scăzută din 1946, dar cel puțin în 2025 nu s-a mai înrăutățit.
Problema este agravată și de faptul că, dintre statele membre ale Uniunii Europene, forța de muncă din Germania este cea mai în vârstă, aproape un sfert dintre angajați având vârste cuprinse între 55 și 64 de ani.
Ce se întâmplă în România?
România este singura țară care nu are nicio reacție în fața acestei probleme uriașe care este îmbătrânirea populației plus deficitul uriaș la sistemul de pensii.
Newsweek a scris că în următorii 5 ani vor ieșii la pensie 1.000.000 de noi pensionari, decreții. Newsweek a arătat că astăzi pensia este 48% din ultima pensie.
Dacă România nu va schimba nimic, atunci pensia va deveni doar 40% din ultimul salariu în următorii ani.
Newsweek a scris că un studiu arată că e nevoie ca oamenii să se pensioneze cu 2 ani mai târziu, iar pensiile ar urma să scadă cu peste 20%. România nu poate scăpa de acest scenariu deoarece are un deficit de miliarde de lei la sistemul de pensii, iar numărul pensionarilor e în creștere.
Citește și: Pensiile scad cu 20%. Vârsta de pensionare crește cu 2 ani. De ce România nu scapă de acest scenariu global?