5.300 € salariu lunar, bani de vacanță și bonusuri. Ce țară atrage astfel românii la muncă?

DE Vlad Alexandru | Actualizat: 27.03.2024 - 16:52
Românii sunt ademeniți cu bani mulți pentru a lucra într-o țară străină Foto: Freepik.com - rol ilustrativ

O țară din Europa caută să angajeze muncitori pentru un salariu de până la 3.500 de euro lunar. Lucrătorii au mai multe beneficii inclusiv bani de vacanță sau card de taxi.

Mulți români își caută locuri de muncă în străinătate. Iar țările nordice au început să fie atractive pentru cei care vor să aibă un salariu care să-i ajute să-și întrețină familiile rămase în țară.

Unii ajung ulterior să se mute cu totul acolo.

Pe o platformă de recrutare, o companie străină anunță că vrea să angajeze muncitori pentru abator. Salariile sunt atractive, acestea urcând până șa 5.300 de euro lunar. De asemenea, se adaugă și alte beneficii.

Citește și: Salariu de 6.000 € lunar dacă știi să faci această meserie. În ce țară trebuie să lucrezi?

”Căutăm muncitori pentru abator (porc) în departamentul de dezosare al unei companii din Danemarca, care doresc să participe la producția zilnică, în tura de seară. Vorbim despre o săptămână de 4 zile”, se arată în anunțul postat pe platforma de recrutare.

Cei care vor să se angajeze acolo trebuie să țină cont de cerințele postului. Se caută oameni cu experiență care știu limba engleză la nivel conversațional. Angajatul trebuie să dea dovadă că este responsabil, de încredere, implicat, flexibil, stabil și punctual.

De asemenea, se ia în calcul ca angajatul să fie ”robust și pregătit pentru noi provocări solicitante, sociabil și primitor”.

Programul de muncă este de 4 zile pe săptămână, în tură de seară.

Foto: Freepik.com - rol ilustrativ

Angajatorul oferă:

-angajare cu contract de muncă danez, contract permanent, în cadrul unei companii daneze;

- salariu plătit la fiecare 2 săptămâni;

- bani vacanță (+12,5%) și SH pay (plată pentru zilele de duminică și sărbători legale);

-suport administrativ constant (inclusiv tax card, yellow card).

Citește și: Salariu de 6.000 € lunar pentru românii care știu aceste meserii. În ce țară se pot angaja rapid

Responsabilități:

Sarcinile sunt variate, implicând dezosarea: tranșare, porționare, lucru la bandă sau masă, lucru la bucată (după o pregătire prealabilă).

Conform Institutului danez de statistică, la 2 octombrie 2023, 45.400 de persoane cu cetățenie română aveau rezidența în Danemarca.

Urmărește-ne pe Google News

Comentarii 0

Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online