marți 16 iunie
EUR 5.2310 USD 4.5091
Abonează-te
Newsweek România

Nicușor Dan i-a chemat pe Adrian Veștea și Grindeanu la Cotroceni. Lipsesc voturi pentru un nou guvern

Data publicării: 16.06.2026 • 17:00 Data actualizării: 16.06.2026 • 17:05
Grindeanu - Foto: FB
Grindeanu - Foto: FB

Calculele politice s-au complicat, însă, după ce UDMR a anunțat că nu va face parte din noul guvern. Este motivul pentru care Veștea a mers la Cotroceni, pentru discuții cu șeful statului. Nicușor Dan l-a chemat și pe Sorin Grindeanu.

Primul chemat la discuții ar fi fost prmeriul desemnat Adrian Velșea. I-ar fi urmat la scurt timp și liderul PSD Sorin Grindeanu, arată Digi24

Citește și: Calculul pentru a trece Guvernul Veștea: are 211 voturi sigure, îi trebuie 233. UDMR: Nu votăm acest Executiv

Nicușor Dan i-a chemat pe Adrian Veștea și Grindeanu la Cotroceni. Lipsesc voturi pentru un nou guvern

Citește și: „Partidul lui Călin Georgescu”, prima formațiune care spune că ar vota Guvernul Veștea. Ce condiții pune

Adrian Veștea nu are voturile neecsare pentru a forma un guvern susținut de parlament. UDMR a decis să nu voteze guvernul.

Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, liderul deputaţilor Uniunii, a afirmat marţi că se aşteaptă la o flexibilizare a poziţiilor, apreciind că, în situaţia politică actuală, „Ilie Bolojan nu mai poate fi premier”. „Noi credem că, vă spun, când vorbim de un guvern majoritar şi de refacerea fostei coaliţii sau refacerea parţială a fostei coaliţii, există un element foarte important pe care aş dori să-l enunţ. Este evident, şi aşteptăm o flexibilizare a poziţiilor, dar este evident că altă aritmetică nu există în acest Parlament. Nu există altă aritmetică iar cred că este evident în această situaţie că domnul Bolojan nu mai poate fi premier.

Nu mai poate fi premier. Şi atunci, o flexibilizare ar însemna ca şi PNL să devină pe această latură un pic, să fie mai flexibil, şi să vedem dacă putem avea un guvern minoritar PNL, USR, UDMR şi, eventual, sprijinit şi de Partidul Social Democrat sau refacem vechea coaliţie. Dar credem că numai prin dialog putem ajunge la aceste soluţii. Şi aici, când s-a creat această situaţie, cred că principala problemă a fost o lipsă de dialog din partea actorilor politici care au luat decizia de a ajunge în această situaţie", a declarat Csoma Botond la finalul unei şedinţe a Consiliului Permanent al UDMR.

Mai multe articole din secțiunea Politică
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră