miercuri 01 iulie
EUR 5.2438 USD 4.6010
Abonează-te
Newsweek România

Ilie Bolojan: Propunerea lui Siegfried Mureșan pentru funcția de premier a fost respinsă de Nicușor Dan

Data publicării: 01.07.2026 • 07:44
Siegfried Mureșan Foto: PROTV
Siegfried Mureșan Foto: PROTV

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a explicat că europarlamentarul Siegfried Mureşan a fost propus premier din partea coaliţiei de centru-dreapta pentru că este vicepreşedinte PNL, unul dintre liberalii experimentaţi în Parlamentul European, care a lucrat pe bugetele PNRR.

”Domnul Mureşan este vicepreşedintele PNL. Este unul dintre oamenii noştri experimentaţi în Parlamentul European. A lucrat pe bugetele PNRR-ului. Lucrează la viitorul cadru de finanţare.

Deci este un om care are expertiza necesară. E vorba de o candidatură onorabilă şi şi-a asumat această răspundere”, a afirmat, marţi seară, la TVR 1, Ilie Bolojan. 

Ilie Bolojan: Propunerea lui Siegfried Mureșan pentru funcția de premier a fost respinsă de Nicușor Dan

El a fost întrebat dacă este un avantaj sau un dezavantaj că Mureşan a fost promovat în politică de fostul preşedinte Traian Băsescu. 

”Pentru mine argumentul este competenţa unei persoane. La un moment dat, când eşti mai tânăr, cineva te susţine. Dar te uiţi în cariera unui om să vezi ce a făcut. Te uiţi la competenţa lui. Şi atunci când ai un om competent şi un om experimentat, poţi să faci o propunere corectă şi cinstită”, a explicat liderul PNL. 

El a precizat că, dacă dorea să se agaţe de funcţia de premier, tot el ar fi fost propus în această funcţie. 

”Dacă aş fi dorit, de exemplu, să mă mai agăţ de funcţia de premier, coaliţia putea să vină să-l propună din nou pe Bolojan. Dar cred că am făcut un lucru cât se poate de corect pentru România şi cinstit să venim cu altă propunere, tocmai pentru a arăta că dorim să deblocăm situaţia şi nu să ne agăţăm de un post sau altul”, a subliniat preşedintele PNL.

Întrebat dacă propunerea ca Siegfried Mureşan să fie premier a fost o sugestie a guvernului german, aşa cum se vehiculează în spaţiul public, Bolojan a răspuns: ”Nu are nicio legătură cu aşa ceva.

Citeşte şi: Ce spune Siegfried Mureşan despre Sorin Grindeanu: "2 luni s-a ferit să fie premier. Cea mai mare răzgândire"

Şi ştiţi, în spaţiul public din România se aruncă tot felul de mizerii. Şi am aflat că am furat un camion din Germania, deşi n-am lucrat în viaţa mea în Germania. 

Asemenea tâmpenii pe care le auzi în fiecare zi în România nici nu merită discutate la modul serios. Dânsul este vicepreşedintele PNL, are o experienţă de ani de zile, a făcut foarte multe servicii României”.

Bolojan a adăugat că această propunere nu a fost agreată de preşedintele Nicuşor Dan. 

”În discuţia pe care am avut-o la Cotroceni, domnul preşedinte nu a agreat asemenea propunere. Nu am văzut că există o deschidere pentru asta”, a afirmat Bolojan.

Mai multe articole din secțiunea Politică
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră