sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Danezul care a intrat în România fără să oprească la controlul de frontieră a fost arestat preventiv

Data publicării: 28.01.2023 • 15:30 Data actualizării: 28.01.2023 • 15:30
Cătușe- Foto: PEXELS PHOTOS
Cătușe- Foto: PEXELS PHOTOS

Cetăţeanul danez care în urmă cu două zile a intrat în România pe la Porţile de Fier II, în judeţul Mehedinţi, fără să oprească la controlul de frontieră, consumase cocaină şi avea în maşină mai multe feluri de droguri de risc şi mare risc.

Procurorii DIICOT au dispus iniţial reţinerea bărbatului, pentru 24 de ore, acesta fiind cercetat pentru introducerea în ţară de droguri de risc şi mare risc, trecerea frauduloasă a frontierei de stat, distrugere şi conducerea unui vehicul sub influenţa unor substanţe psihoactive.

”În cauză, s-a reţinut faptul că, la data de 26.01.2023, în timpul controlului efectuat de către poliţiştii de frontieră din cadrul P.T.F Porţile de Fier II, Colonia Porţile de Fier II cu ocazia trecerii frontierei de stat în România, cetăţeanul a pornit în trombă şi a trecut prin bariera aferentă liniei a doua de control pe care a distrus-o, după ce asupra sa au fost identificate substanţe a căror introducere pe teritoriul României este interzisă.

Citește și: Un snowmobil modern a trimis un mesaj de SOS. Salvamontiștii încearcă să afle ce s-a întâmplat

Inculpatul a fost urmărit de poliţiştii de frontieră şi a fost în cele din urmă blocat în trafic pe raza localităţii Şimian de poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţiei Judeţean Mehedinţi”, se arată într-un comunicat de presă, de sâmbătă, al DIICOT.

Citește și: Românca Laura Ilie a obținut medalia de bronz la Cupa Mondială de tir sportiv de la Jakarta

Cetăţeanul danez a fost testat cu aparatul DrugTest de către poliţişti din cadrul Biroului Rutier acesta fiind depistat pozitiv la cocaină.

”În urma controlului autoturismului condus de inculpat au fost identificate 165 comprimate care conţin ca substanţă activă Alprazolam şi 697 comprimate care conţin ca substanţă activă Oxicodonă”, mai precizează sursa citată.

Judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Mehedinţi a dispus măsura arestului preventiv pentru 30 de zile a inculpatului, scrie News.ro.

Mai multe articole din secțiunea Justiție

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră