VIDEO Decizia Qatar-ului care i-a scandalizat pe suporteri la Campionatul Mondial: Ce au scandat?

DE Daniel Toșa | 21.11.2022 - 08:47

Qatarul, țara musulmană care găzduiește Campionatul Mondial de Fotbal din 2022 este considerată a fi foarte conservatoare și reglementează strict vânzarea și utilizarea alcoolului, însă se cunoaște faptul că berea și fotbalul merg „mână-n mână”.

Pe timpul pauzei, fanii din Ecuador au scandat „Vrem bere, vrem bere”, cu referire la interdicția impusă de autoritățile din Qatar privind consumul de alcool pe stadioane.

Imaginile au fost postate pe rețelele sociale de jurnalistul Javier Lanza și au adunat peste 3,6 milioane de vizualizări.

Cu doar două zile înainte de startul Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, FIFA, organismul de conducere al fotbalului mondial, a confirmat că nu se va vinde alcool pe cele opt stadioane care vor găzdui cele 64 de meciuri ale turneului.

Qatarul a pierdut meciul care a deschis Cupa Mondială de Fotbal 2022

Qatarul a devenit prima gazdă a Cupei Mondiale care a pierdut meciul de deschidere a turneului, în timp ce victoria cu 2-0 a Ecuadorului a produs o serie de statistici uluitoare.

Enner Valencia a marcat de două ori într-o primă repriză unilaterală și a avut un gol în minutul trei, anulat de VAR, în timp ce prima finală a Cupei Mondiale organizată în Orientul Mijlociu a început cu o căldură sufocantă și cu spectacole bâlbâite.

Și în mijlocul tuturor dezbaterilor despre faptul dacă Qatar este o gazdă potrivită în afara terenului, primele cifre sugerează că este un adversar nepotrivit pe teren.

Dintre cele 22 de gazde anterioare, 16 au câștigat meciurile de deschidere și șase au remizat.

De fapt, Qatar a avut zero suturi la poartă împotriva Ecuadorului - o performanță realizată de echipe doar de patru ori pe parcursul întregului turneu din 2018.

În total, meciul a oferit doar 11 încercări de gol - cel mai mic total pentru un meci de deschidere de când au început înregistrările, odată cu găzduirea triumfătoare a Angliei în 1966, potrivit The Sun.