marți 07 octombrie
EUR 5.0886 USD 4.3619
Abonează-te
Newsweek România

Un francez cu o boală incurabilă va transmite sfârşitul vieţii sale, în direct, pe Facebook

Data publicării: 04.09.2020 • 14:11 Data actualizării: 04.09.2020 • 15:26
Foto: Alba 24
Foto: Alba 24

Un francez în vârstă de 57 de ani care suferă de o boală incurabilă a decis să întrerupă orice tratament şi să difuzeze sfârşitul vieţii sale începând de sâmbătă în direct pe Facebook, după ce preşedintele Emmanuel Macron i-a spus că nu îl poate ajuta să moară.

Alain Cocq suferă de o boală extrem de rară în care pereţii arterelor se lipesc provocând ischemie (oprirea sau insuficienţa circulaţiei sângelui într-un ţesut sau un organ).

Afectat de dureri mari ani de zile, ţintuit la pat şi din ce în ce mai slăbit, Alain Cocq a solicitat ca în cazul său să fie autorizată sedarea profundă, însă aceasta din urmă nu este permisă în prezent de legea franceză privind sfârşitul vieţii, cunoscută sub numele de legea Leonetti, decât cu câteva ore înainte de decesul sigur al pacientului.

"Am decis să spun stop", a explicat recent Cocq pentru AFP, povestind calvarul său: nouă operaţii în patru ani, şocuri electrice în corp "la fiecare două-trei secunde", intestine "care se golesc într-o pungă...". "Nu mai am o viaţă demnă", a spus el.

Alain Cocq a trimis o scrisoare Palatului Elysee pentru a-i cere preşedintelui Macron să autorizeze un medic să-i prescrie un barbituric, astfel încât să poată "pleca în pace".

"Pentru că nu sunt deasupra legii, nu pot să accept cererea dvs.", i-a explicat Emmanuel Macron în scrisoarea adresată lui Alain Cocq. "Nu pot cere nimănui să încalce cadrul nostru legal actual", i-a scris preşedintele.

Fără a primi autorizaţia să moară, Cocq şi-a confirmat, prin urmare, intenţia să-şi pună capăt vieţii oprind orice alimentare, hidratare şi tratament, începând de vineri seara.

"Cu emoţie, respect acest demers", i-a spus Macron în scrisoare, care are o menţiune scrisă de mână: "cu tot sprijinul meu personal şi respectul meu profund".

Pentru a "le arăta francezilor care este agonia cerută de legea Leonetti", Alain Cocq îşi va transmite sfârşitul vieţii, despre care estimează că va dura "patru-cinci zile", de sâmbătă dimineaţa, "în direct pe pagina sa de Facebook".

El speră astfel că lupta lui va supravieţui astfel încât, ulterior, să fie adoptată o nouă lege care să permită scurtarea "suferinţelor inumane". "Lupta mea va fi una durabilă", a spus el.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră