vineri 28 august
EUR 5.2588 USD 4.5161
Abonează-te
Newsweek România

Ucraina ar fi folosit noua armă JDAM-LR împotriva trupelor ruse din Donețk. Lovește precis la 550 km distanță

Data publicării: 28.08.2026 • 09:40 Data actualizării: 28.08.2026 • 09:43
Racheta JDAM-LR - Foto: X/@midobecker_1
Racheta JDAM-LR - Foto: X/@midobecker_1

Ucraina ar fi folosit pentru prima dată o armă JDAM-LR cu rază de până la 550 km pentru a lovi poziții rusești în Donețkul ocupat, potrivit unei analize Defence Express.

Ucraina ar putea avea în arsenal o nouă armă cu rază lungă de acțiune, capabilă să lovească ținte aflate la peste 500 de kilometri de avionul care o lansează, potrivit unei analize realizate de publicația militară ucraineană Defence Express.

Ucraina a folosit noua armă JDAM-LR împotriva trupelor ruse din Donețk. Lovește devastator la 550 km distanță

Indiciile au apărut după un atac recent asupra unor obiective militare rusești din Donețkul ocupat, unde fotografiile cu resturile munițiilor utilizate au început să circule pe internet.

Defence Express susține că unele dintre fragmente ar putea proveni de la JDAM-LR, o variantă propulsată a familiei de muniții JDAM, căreia îi este atribuită o rază de acțiune de aproximativ 550-555 de kilometri.

Unele dintre resturile recuperate ar proveni, potrivit marcajelor analizate, de la Storm Shadow/SCALP, rachete de croazieră occidentale pe care Ucraina le-a utilizat anterior împotriva unor obiective rusești.

Citește și: Racheta rusească Kh-101 a intrat în Polonia în mod deliberat? „A lovit exact unde trebuia să lovească”

Unul dintre cele mai importante indicii este un marcaj identificat pe un fragment: „6F8W7”.

Defence Express susține că acesta este asociat companiei australiene Ferra Aerospace, care colaborează cu Boeing și produce de mai mulți ani componente și kituri de aripi pentru munițiile ghidate JDAM-ER.

Citește și: Ucraina are o nouă rachetă balistică împotriva Rusiei. Poate lovi Moscova cu 1.8 kilometri pe secundă

Indiciile care ar putea arăta că Ucraina a primit JDAM-LR

Versiunea obișnuită JDAM-ER are o rază declarată de aproximativ 75 de kilometri.

În cazul unei lovituri asupra unor ținte din Donețk, această distanță ar putea obliga aeronava ucraineană care lansează muniția să se apropie periculos de mult de linia frontului și implicit de apărarea aeriană rusă.

JDAM-LR adaugă propulsie unei muniții aeriene ghidate, extinzând considerabil distanța de la care aceasta poate fi lansată.

Raza atribuită sistemului depășește 300 de mile marine, aproximativ 555 de kilometri, ceea ce ar permite unei aeronave să lanseze arma asupra unei ținte din Donețk de la o distanță considerabil mai mare.

Sistemul ar utiliza o bombă Mk-82 de 500 de livre, cu o masă de aproximativ 227 de kilograme, transformată prin kitul de ghidare, aripi și propulsie într-o armă cu rază mult extinsă.

Defence Express consideră că o asemenea încărcătură ar putea fi compatibilă cu efectele observate asupra unei clădiri de patru etaje despre care Statul Major General al Forțelor Armate ale Ucrainei a afirmat că găzduia un cartier general rus.

Ghidarea JDAM-LR s-ar baza pe o combinație între navigație inerțială și GPS. Această caracteristică este importantă deoarece versiunile JDAM utilizate anterior de Ucraina au întâmpinat dificultăți în mediile puternic afectate de sistemele rusești de război electronic și bruiaj GPS.

Precizia aparentă a loviturilor din Donețk ridică astfel posibilitatea ca noua variantă să dispună de îmbunătățiri în privința rezistenței la bruiaj.

Teoretic, arma ar putea fi integrată pe aeronave capabile să lanseze muniții JDAM. Pentru Ucraina, acest lucru ar putea include nu numai avioanele F-16, ci și anumite aeronave MiG-29 și Su-27 modernizate pentru utilizarea armamentului occidental.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră