sâmbătă 14 martie
EUR 5.0947 USD 4.4429
Abonează-te
Newsweek România

Supărată pe Croația că refuză să transporte petrol rusesc, Ungaria reclamă la CE tarifele oleoductului JANAF

Data publicării: 14.03.2026 • 08:20
Terminalul conductei JANAF din Croația - Foto: Profimedia Images (Imagine cu rol ilustrativ)
Terminalul conductei JANAF din Croația - Foto: Profimedia Images (Imagine cu rol ilustrativ)

Supărată pe Croația că refuză să transporte petrol rusesc, Ungaria reclamă la Comisia Europeană tarifele oleoductului croat JANAF. Ungaria şi Slovacia beneficiază de derogări de la restricţiile UE privind importurile de petrol rusesc, dacă conducta Drujba nu funcţionează.

Compania petrolieră ungară MOL, controlată de stat, a anunţat vineri că, împreună cu subsidiara sa Slovnaft, a depus o plângere la Comisia Europeană împotriva operatorului croat de conducte JANAF, acuzând politica de tarifare aplicată de acesta, transmite News.ro, citând Reuters.

Demersul vine după o altă plângere depusă săptămâna trecută la autoritatea europeană de concurenţă, în care MOL reclama refuzul JANAF de a transporta petrol rusesc către companie şi către filiala sa slovacă.

Citește și: Rusia, campanie pe Tik Tok în alegerile din Ungaria pentru Orban pe „model Călin Georgescu”. Cum funcționează

Supărată pe Croația că refuză să transporte petrol rusesc, Ungaria reclamă la CE tarifele oleoductului JANAF

Întreruperea livrărilor prin conducta Drujba, care transporta petrol rusesc prin Ucraina, începând din luna ianuarie, a lăsat Ungaria şi Slovacia, două state fără ieşire la mare, dependente de aprovizionarea cu petrol prin infrastructura operată de JANAF.

”JANAF a aplicat în mod constant practici de tarifare abuzive”, a declarat MOL în cea mai recentă plângere, adăugând că volumele comandate au crescut de aproximativ o dată şi jumătate, în timp ce taxele percepute de operatorul croat aproape s-au dublat.

Citește și: Zelenski denunță „jocul rusesc” al lui Orban: „Croația a oferit petrol Ungariei, dar Viktor Orban a refuzat”

Compania susţine că majorările de tarife sunt excesive în raport cu costurile reale şi nu pot fi justificate obiectiv.

Operatorul croat JANAF nu a oferit imediat un comentariu.

Ungaria şi Slovacia beneficiază de derogări de la restricţiile Uniunii Europene privind importurile de petrol rusesc.

Potrivit MOL, compania are dreptul să importe petrol rusesc transportat pe mare în cazul în care conducta Drujba nu funcţionează.

Croaţia şi-a exprimat disponibilitatea de a ajuta la aprovizionarea cu petrol, însă a refuzat transportul petrolului rusesc prin conducta operată de JANAF.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră