marți 07 octombrie
EUR 5.0886 USD 4.3619
Abonează-te
Newsweek România

Scriitorul peruano-spaniol Mario Vargas Llosa „a învins covidul” și se recuperează acasă

Data publicării: 25.04.2022 • 14:35 Data actualizării: 25.04.2022 • 14:39
Mario Vargas Llosa „a învins covidul”/ FOTO: https://twitter.com/AlvaroVargasLl
Mario Vargas Llosa „a învins covidul”/ FOTO: https://twitter.com/AlvaroVargasLl

Scriitorul peruano-spaniol Mario Vargas llosa, în vârstă de 86 de ani, spitalizat pentru complicaţii din cauza infecţiei cu coronavirus săptămâna trecută, va putea să se recupereze la domiciliu.

Laureatul cu Premiul Nobel pentru Literatură în 2010 „a învins covidul” şi va ieşi din spitalul madrilen, a anunţat fiul său, potrivit news.ro.

„Acum, recuperarea va continua acasă”, a scris Álvaro Vargas Llosa pe Twitter, publicând o fotografie în care apare împreună cu fratele şi sora sa alături de tatăl lor.

„Mulţumesc ştiinţei care salvează vieţi şi personalului medical pentru devotamentul său. Vă suntem recunoscători”, a adăugat el.

Mario Vargas Llosa s-a născut în 1936 la Arequipa, în Peru, şi a copilărit în Bolivia împreună cu mama şi bunicii materni. Între 1950 şi 1952 a urmat cursurile unei şcoli militare din Lima - experienţă descrisă în primul său roman, „Oraşul şi câinii”. În 1955, Llosa s-a căsătorit cu o mătuşă, Julia Urquidi, de care a divorţat în 1964, pentru ca, un an mai târziu, să se însoare cu verişoara lui, Patricia.

Citește și: VIDEO Florin Salam cântă pentru urmăritul internațional Mircea Nebunu la o tăiere de moț în Milano

„Oraşul şi câinii” (1963) este una dintre cele mai cunoscute cărţi ale sale, care explorează structurile puterii politice din America Latină.

Printre titlurile semnate de scriitorul sud-american se numără volumele „Casa verde”, „Conversaţie la Catedrală”, „Războiul sfârşitului lumii”, „Cine l-a ucis pe Palomino Molero?”, „Mătuşa Julia şi condeierul” şi „Rătăcirile fetei nesăbuite”.

În decembrie, Llosa a fost ales membru al Academiei Franceze.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră