VIDEO Ploi record, în Vietnam: 1 metru cub, adică 1.000 de litri, în 24h. Mii de oameni, evacuați
Vietnamul a înregistrat peste 1 metru cub de precipitații în 24 de ore, ploile torențiale stabilind astfel un record național. Cea mai afectată este zona fostului oraș imperial Hue.
Regiunea centrală a Vietnamului a înregistrat peste 1 metru cub de precipitații într-un interval de 24 de ore, depășind recordul național stabilit în anul 1999, a anunțat Ministerul Mediului din această țară, informează Agerpres, citând AFP.
Citește și: Ninsori și viscole în Europa. Ce țară se bucură de un strat generos de zăpadă? Când vine în România?
Ploi record, în Vietnam: 1 metru cub de apă, adică 1.000 de litri, în 24h. Mii de oameni, evacuați
Începând de duminică de la ora locală 19:00 și până luni la ora locală 19:00, trei stații meteorologice au măsurat 1,7 metri cubi, 1,1 metri cubi și 1,085 metri cubi de precipitații în orașul Hue, a precizat același minister vietnamez într-un comunicat.
Fostul record, de 99 centimetri cubi, a fost stabilit la rândul său în același fost oraș imperial, în care se află un ansamblu de monumente incluse în patrimoniul mondial UNESCO.
Ploile diluviene s-au abătut asupra regiunii centrale a Vietnamului începând din weekendul trecut și au dus la închiderea școlilor.
Citește și: VIDEO Un fenomen unic a apărut în Franța. Cerul s-a despicat și oamenii au rămas muți de uimire
Peste 8.600 de persoane din patru regiuni au fost evacuate începând de sâmbătă din cauza riscului de producere a unor inundații grave și alunecări de teren, a anunțat Ministerul Mediului din Vietnam.
Potrivit majorității oamenilor de știință, schimbările climatice provocate de activitățile umane au făcut ca fenomenele meteorologice extreme să devină mai frecvente, mai periculoase pentru viețile omenești și mai distrugătoare.
Pentru fiecare grad Celsius suplimentar, atmosfera terestră poate conține cu 7% mai multă umiditate, au avertizat ei.