luni 06 octombrie
EUR 5.0886 USD 4.3619
Abonează-te
Newsweek România

Parlamentul European are prima ședință din pandemie în format fizic

Data publicării: 07.06.2021 • 10:15 Data actualizării: 07.06.2021 • 10:15
Parlamentul European, deschis pentru lucrări. Foto: Pexels.com
Parlamentul European, deschis pentru lucrări. Foto: Pexels.com

Europarlamentarii sunt așteptați la sediul din Strasbourg al Parlamentului European. Cu toate acestea, sunt mulți europarlamentari care au ales să rămână ”online”.

Sute de eurodeputaţi se deplasează la Strasbourg pentru prima sesiune a Parlamentului European care va fi găzduită de oraşul francez după izbucnirea pandemiei de COVID-19, deşi mulţi consideră că această revenire este prematură, notează luni novinite.com.

Pe europarlamentarii care vin la Strasbourg îi aşteaptă controale ale temperaturii corporale, purtarea măştii sanitare, interdicţia de circulaţie pe timpul nopţii şi multiple teste medicale, cu carantină obligatorie la revenirea în Belgia dacă perioada în care se află în afara teritoriului acestei ţări depăşeşte 48 de ore.

CITEȘTE ȘI: Medicul Cherecheș, fost consilier al lui Voiculescu, desființează campania pro-vaccinare a USRPLUS

Rasa Jukneviciene, o eurodeputată lituaniană de centru-dreapta, a explicat într-o scrisoare adresată preşedintelui PE, David Sassoli, că revenirea la Strasbourg este prea rapidă şi implică numeroase riscuri sanitare.

Mulți europarlamentari au ales varianta ”online”

Conform tratatelor europene, Parlamentul European are sediul la Strasbourg, unde se desfăşoară anual 12 sesiuni plenare de câte trei zile. În restul timpului, europarlamentarii lucrează la Bruxelles. Susţinătorii unui sediu unic la Bruxelles acuză frecvent costurile ridicate (aproximativ 114 milioane de euro pe an) ale deplasărilor unui număr de aproximativ 2.500 de persoane din aparatul administrativ al PE şi utilizarea uriaşului complex de la Strasbourg doar patru zile pe lună.

CITEȘTE ȘI: Călăuza Alinei Bica l-a dat de gol, în Italia, pe interlopul care spunea că-i dă droguri lui Smiley

Însă preşedintele francez Emmanuel Macron şi-a exprimat constant nemulţumirea faţă de deciziile preşedintelui PE David Sassoli de a anula, din cauza pandemiei de COVID-19, numeroase sesiuni plenare ce au loc în mod normal la Strasbourg.

Mulţi europarlamentari vor putea ''participa'' de la distanţă, prin videoconferinţă, la sesiunea plenară care începe luni la Strasbourg, în timp ce secretariatul Parlamentului European a trimis doar o treime din personalul care de obicei se deplasează în oraşul francez pentru aceste sesiuni.

De la începutul epidemiei, sesiunile Parlamentului European au avut loc în general prin videoconferinţă, cu prezenţă redusă a europarlamentarilor şi echipelor acestora. Ultima sesiune plenară care a avut loc la Strasbourg a fost cea din 10-13 februarie 2020, potrivit Agerpres.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră