sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

O nouă tragedie aviatică în India. Un elicopter s-a prăbușit într-o pădure. 7 oameni au murit

Data publicării: 15.06.2025 • 11:13 Data actualizării: 15.06.2025 • 11:23
O nouă tragedie aviatică în India. Un elicopter s-a prăbușit într-o pădure. 7 oameni au murit - Foto: PTI
O nouă tragedie aviatică în India. Un elicopter s-a prăbușit într-o pădure. 7 oameni au murit - Foto: PTI

O nouă tragedie aviatică s-a produs în India, la trei zile după ce Boeingul 787 cu destinaţia Londra cu peste 200 de persoane la bord s-a prăbușit la scurt timp după ce a decolat.

India este îndoliată de o nouă tragedie aviatică. Un elicopter s-a prăbușit într-o pădure. 7 oameni aflați la bordul acestuia au murit.

Săptămâna trecută un avion considerat unul dintre cele mai sigure din lume, s-a prăbușit la scurt timp după ce a decolat de pe aeroportul Ahmedabad. A existat un sigur supraviețuitor.

O nouă tragedie aviatică în India. Un elicopter s-a prăbușit într-o pădure. 7 oameni au murit

Un elicopter care transporta pelerini hinduşi s-a prăbuşit în India, ucigând şapte persoane aflate la bord. Accidentul s-a produs la câteva minute după decolarea elicopterului, au declarat oficialii, într-un zbor care ar fi trebuit să dureze 10 minute, relatează Sky News.

Citește și: VIDEO Momentul în care un avion Boeing cu 242 de pasageri s-a prăbușit

Incidentul a avut loc în statul Uttarakhand, din nordul Indiei. Elicopterul zbura spre Guptkashi, un important loc de pelerinaj hindus din Himalaya, din oraşul templu Kedarnath.

Elicopterul, operat de compania privată Aryan Aviation, s-a prăbuşit într-o zonă împădurită, la câţiva kilometri de ruta de pelerinaj spre Kedarnath, în jurul orei 5:30 dimineaţa, ora locală.

Printre decedați se numără Rajkumar Jaiswal, om de afaceri în transporturi, soția sa, Shraddha, și fiica lor de doi ani, Kashi, originară din Yavatmal, a declarat reporterilor fostul deputat Wani, Vishvas Nandekar.

Jaiswal, împreună cu membrii familiei sale, a plecat din Wani în Yavatmal pe 12 iunie pentru a vizita templul Lord Kedarnath, conform spuselor prietenilor familiei lor.

Citește și: Avionul prăbușit în India. Tragedia s-a produs dintr-o fatală eroare de pilotaj. 242 de morți

Surse au declarat că elicopterul aparținând companiei Aryan Aviation Pvt Ltd s-a prăbușit între Gaurikund și Trijuginarayan în Kedarghati și a luat foc.

Nandan Singh Rajwar, responsabil cu gestionarea dezastrelor în districtul Rudraprayag, a declarat că accidentul a fost aparent cauzat de vizibilitatea redusă cauzată de vremea rea.

Biroul de Investigare a Accidentelor Aeronautice (AAIB) va investiga accidentul elicopterului, a precizat un comunicat emis de Ministerul Aviației Civile.

Accidentul a avut loc la trei zile după ce un avion al companiei Air India s-a prăbuşit la mai puţin de un minut după decolarea de pe aeroportul din Ahmedabad, în nord-vestul Indiei, ucigând cel puţin 270 de persoane. Boeingul 787 cu destinaţia Londra a lovit un cămin al unei facultăţi de medicină dintr-o zonă rezidenţială, iar cel puţin 29 de persoane au murit la sol. Un pasager a supravieţuit, scrie Agerpres.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră