Orientul, în prag de colaps: Iranul amenință să distrugă energia și apa regiunii, după ultimatumul lui Trump
Tensiunile din Orientul Mijlociu escaladează periculos după ce Iranul amenință cu atacuri asupra centralelor electrice și infrastructurii vitale din regiune, în contextul în contextul ultimatumului lansat de președintele Donald Trump privind Strâmtoarea Ormuz.
Criza din Orientul Mijlociu atinge un nou punct critic, după ce Iranul a transmis un avertisment dur privind posibile atacuri asupra infrastructurii energetice din regiune, inclusiv a centralelor electrice care alimentează bazele militare americane.
Orientul, în pragul colapsului total. Iranul amenință să distrugă infrastructura energetică și apa regiunii, după ultimatumul lui Trump
Amenințarea vine în contextul termenului limită impus de președintele Donald Trump pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai importante rute de transport petrolier din lume.
Potrivit unui comunicat al Gărzii Revoluționare, Teheranul susține că va răspunde direct oricărui atac asupra propriilor instalații energetice.
„Ceea ce am făcut a fost să anunţăm decizia noastră conform căreia, în cazul în care centralele electrice vor fi atacate, Iranul va riposta vizând centralele electrice ale regimului de ocupaţie şi centralele electrice ale ţărilor din regiune care furnizează energie electrică bazelor americane, precum şi infrastructurile economice, industriale şi energetice în care americanii deţin participaţii”, se arată în comunicat.
Mesajul este întărit de o declarație fermă: „Nu vă îndoiţi că vom face acest lucru”.
Trump a prelungit ultimatumul
Escaladarea tensiunilor este alimentată de avertismentul lansat de președintele Donald Trump, care a transmis că Statele Unite ar putea lovi infrastructura energetică iraniană dacă situația din Strâmtoarea Ormuz nu este deblocată în termen de 48 de ore.
„Dacă Iranul nu deschide COMPLET, FĂRĂ AMENINŢARE, strâmtoarea Ormuz, în termen de 48 de ORE exact de la acest moment, Statele Unite ale Americii îşi vor lovi şi vor distruge diferitele CENTRALE ELECTRICE, ÎNCEPAND CU CEA MAI MARE ÎNTÂI!”, a scris Donald Trump pe Truth Social.
Astăzi, Trump a revenit cu o nouă postare în care anunță că va amâna lovirea centralelor electrice și a infrastructurii energetice iraniene pentru o perioadă de cinci zile.
„Am plăcerea să vă informez că Statele Unite ale Americii și Iranul au purtat, în ultimele două zile, discuții foarte constructive și productive privind o soluționare completă și definitivă a conflictelor dintre noi din Orientul Mijlociu.
Având în vedere tonul și caracterul acestor discuții aprofundate, detaliate și constructive, care vor continua pe parcursul săptămânii, am dat instrucțiuni Departamentului de Război să amâne toate loviturile militare împotriva centralelor electrice și a infrastructurii energetice iraniene pentru o perioadă de cinci zile, sub rezerva succesului întâlnirelor și discuțiilor în curs”, a scris Trump pe Truth Social.
Iranul amenință cu distrugerea rețelelor de apă potabilă din Orientul Mijlociu
În replică, oficialii iranieni au extins amenințările, vizând nu doar sectorul energetic, ci și infrastructuri esențiale pentru supraviețuirea populației.
Ebrahim Zolfaghari, purtător de cuvânt al armatei iraniene, a declarat: „Dacă centralele noastre de producție a energiei sunt vizate de atacuri aliate, Iranul va lovi întreaga rețea energetică din Orientul Mijlociu aflată sub control american sau israelian. În plus, vom bombarda stațiile de tratare a apei și infrastructura cibernetică a acestor state”.
Experții avertizează că o eventuală extindere a atacurilor asupra instalațiilor de desalinizare ar putea declanșa o criză umanitară fără precedent. Într-o regiune dominată de deșert, accesul la apă potabilă depinde aproape exclusiv de aceste sisteme.
Orientul Mijlociu concentrează peste 40% din capacitatea globală de desalinizare, cu aproximativ 5.000 de instalații. Țări precum Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite sau Qatar se bazează majoritar pe aceste infrastructuri pentru alimentarea populației cu apă.
„Omul poate supraviețui fără combustibil sau fără tehnologie, dar ar muri în câteva zile fără apă, motiv pentru care atacarea resurselor de apă declanșează o teamă primară”, a explicat Mohammad Abu Hawash, expert în politica apei.
În ultimele săptămâni au fost deja raportate incidente sensibile, inclusiv atacuri asupra unor instalații de desalinizare din Iran și Bahrain, ceea ce ridică temeri că infrastructura vitală pentru populație devine o țintă directă în conflict.